پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


۷۰درصد سیاه‌ چادرهای تولیدی عشایر نهبندان صادر می شود

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان جنوبی از صادرات ۷۰درصد از سیاه ‌چادرهای تولیدی عشایر نهبندان به کشورهای حاشیه خلیج فارس خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ها، هادی شاهوردی با اشاره به رونق سیاه چادر بافی در شهرستان نهبندان، اظهار کرد: در سه ماه ابتدایی سال جاری دوهزار مترمربع سیاه‌ چادر در نهبندان تولید شده است.

وی با اشاره به صادرات سیاه چادرهای تولید شده در نهبندان به خارج از کشور، افزود: سالانه 6500 مترمربع سیاه‌ چادر به ارزش ۲۰میلیارد ریال در شهرستان نهبندان تولید می‌شود که 70درصد آنها به کشورهای حاشیه خلیج فارس ازجمله پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، قرقیزستان، تاجیکستان و عراق صادر می شود.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان جنوبی گفت: صنعتگران و هنرمندان نهبندان در 60کارگاه تولید سیاه چادر فعالیت می کنند و زمینه اشتغال مستقیم برای ۲۴۰نفر و اشتغال غیرمستقیم برای۷۰نفر را فراهم شده است.

شاهوردی ابراز داشت: روستای سیدال در نهبندان از مراکز عمده تولید سیاه چادر و مواد اولیه آن است و ۵۰نفر بافنده و نخ‌ریس سنتی در این روستا به تولید سیاه چادر مشغول هستند.

وی یادآور شد: مهارت رشته سیاه چادر بافی در روستای سیدال شهرستان نهبندان در سال ۱۳۹۹در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور به ثبت رسیده است.

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ١٩ تير ١٤٠٣ - ١١:٢٧
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: