پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


مدیرکل امور عشایر فارس:

خسارت خشکسالی به عشایر فارس ۱۰۰۰میلیارد تومان‌ برآورد می شود

مدیرکل امور عشایر فارس گفت: خسارت های خشکسالی به عشایر استان در تامین آب، تامین علوفه و میزان علوفه تولیدی در مرتع، حدود 1000میلیارد تومان برآورد می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، عبدالحمید کریمی در گفت وگو با خبرگزاری ایلنا در پاسخ به این پرسش که با توجه به کمبود علوفه و گرانی آن در بازار آزاد، پرواربندی دام صرفه اقتصادی دارد یا خیر، گفت: تامین نقدینگی با پرداخت تسهیلات، بخشی از فرایند زنجیره تولید گوشت و پرواربندی دام است که برای تکمیل آن، لازم‌ است ساختار و بازار زنجیره تولید گوشت قرمز به صورت اصولی تعریف شود تا بتوان در مورد صرفه اقتصادی آن و برگشت سود واقعی به عشایر قضاوت کرد.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای برون رفت از بحران خشکسالی در مناطق عشایری فارس، عنوان کرد: از تکالیف مستمر امور عشایر فارس طی سنوات گذشته، تحلیل اثرات خشکسالی بر جامعه عشایری و برآورد زیان های مربوطه است که این خسارت ها عمدتاً در سه موضوع تامین آب، تامین علوفه و میزان علوفه تولیدی در مرتع برآورد شده است.

کریمی ادامه داد: در سال آبی گذشته، خسارت های ایجاد شده در این سه عامل، حدود 1000میلیارد تومان برآورد شده و برآورد خسارت‌های خشکسالی سالی آبی جاری نیز در حال تدوین است.

وی ابراز کرد: درحال حاضر و در شرایط خشکسالی، رویکرد پرواربندی، بیشتر از رویکردهای پرورش دام و ازدیاد دام داشتی توسط عشایر عملیاتی می‌شود که در صورت عدم پشتیبانی موثر برای جبران خسارت‌های برآورد شده، خسارت‌های جبران ناپذیری به جامعه مولد عشایری و در نهایت به امنیت غذایی کشور پیش بینی می‌شود.

 

میانگین دام هر خانوار عشایری در فارس ۱۱۰ راس می باشد

مدیرکل امور عشایر فارس با اشاره به اینکه ۳۰هزار خانوار عشایری با جمعیت 120هزار نفر در این استان زندگی کوچندگی دارند، یادآور شد: براساس نتایج سرشماری عشایر کوچنده کشور، عشایر فارس در فصل ییلاق ۲.۹میلیون و در فصل قشلاق سه میلیون راس دام دارند و میانگین دام هر خانوار عشایری در استان ۱۱۰راس می باشد.

وی با بیان اینکه آمار دقیقی از کاهش دام عشایر فارس طی دوسال گذشته نداریم، گفت: عامل خشکسالی و کمبود علوفه، شاخص بسیار مهمی در تعادل تعداد دام قابل نگهداری توسط هر خانوار عشایری است و این نکته حائز اهمیت است که در سال‌های خشکسالی، اگر تعداد دام‌ کاهش یابد، در سال‌های نرمال و تَرسالی، جبران می‌شود.

کریمی ابراز کرد: حدود ۶۷درصد از عرصه‌های مرتعی استان، عرصه‌های معیشت عشایر است که اگر معیار کاهش میزان تولید علوفه در واحد سطح مرتع، به عنوان معیار تخریبی یا اثرات خشکسالی فرض شود، در سال جاری حدود ۹۵درصد مراتع استان، با کاهش توان تولید علوفه مواجه بوده است.

وی با اشاره به پرداخت تسهیلات کم بهره به عشایر فارس برای جبران اثرات خشکسالی و جلوگیری از کاهش تولیدات آنان، افزود: از ابتدای مهرماه ۱۴۰۱ تاکنون بیش از ۳۳۱میلیارد تومان تسهیلات کم بهره و قرض الحسنه از منابع مختلف به عشایر استان پرداخت شده تا تامین بخشی از خوراک مورد نیاز دام، به صورت مدت دار و نقدی، از طریق شبکه تعاونی‌های عشایری استان برآورده شود.


پیش بینی کاهش ۵۰درصدی تولیدات عشایر فارس

مدیرکل امور عشایر فارس گفت: با پرداخت تسهیلات خرید خوراک دام، تولیدات عشایر فارس با کاهش قابل توجهی روبرو نبوده اما با ادامه روند خشکسالی، پیش‌بینی‌ها از احتمال کاهش 50درصدی تولید، کاهش دام مولد، ذخیره ژنتیکی، تولید مثل و باروری دام عشایر استان خواهد بود.

وی با ذکر اینکه تلاش می‌کنیم تا خسارت‌های خشکسالی به عشایر با افزایش ناوگان آبرسانی و واردات علوفه از مبادی مربوطه مدیریت شود، بیان داشت: خرید علوفه دستی و تعلیف دام به این روش، هزینه زیادی بر سبد معیشتی، اقتصادی و درآمد عشایر تحمیل می‌کند که گاهاً قدرت عشایر را برای ادامه این شیوه از زندگی به شدت مختل و باعث خروج آنان از بخش تولید می شود.

کریمی اضافه کرد: به منظور جلوگیری از خسارت‌های ناشی از خشکسالی، باید سیاست تامین اعتبار و ارائه تسهیلات بلندمدت و کم بهره، خرید دام مازاد و پروار شده به صورت زنده، کمک به آبرسانی و تامین نهاده دامی عشایر در سریعترین زمان ممکن برای گذر از بحران فعلی عملیاتی شود و مدنظر دستگاه‌های حمایتی قرار گیرد.

 

تغییر خدمات به عشایر از "تقاضا محوری" به "عرضه‌ محوری"

مدیرکل امور عشایر فارس در پاسخ به این پرسش که به غیر از خشکسالی چه کمبودهای دیگری عشایر را مورد تهدید قرار می‌دهد، بیان داشت: زندگی عشایر بر دو پایه "کوچندگی" و "پراکندگی" استوار است که این دو ویژگی، این جامعه را از جامعه ایستای شهری و روستایی متمایز می‌کند‌ از این رو، نحوه ارائه خدمات به این جامعه، باید از شکل "تقاضا محوری" و نشسته به "عرضه‌ محوری" و ایستاده تغییر یابد و خدمات دستگاه‌های اجرایی به صورت پرتابل و قابل جابجایی و متناسب با زندگی جامعه عشایری ارائه شود.

وی افزود: در شرایط فعلی به رغم تلاش‌های دولت که بر کاهش مشکلات جامعه عشایری متمرکز است و مصوبات بسیار خوبی چه در سطح ملی و چه در سفرهای استانی تصویب شده، اما تا رفع کامل کمبودها فاصله وجود دارد.

 

مرمت سالانه ۷هزار کیلومتر از راه‌های عشایر فارس

مدیرکل امور عشایر فارس به وضعیت راه‌های دسترسی عشایر استان نیز اشاره کرد و گفت: سالانه حدود هفت هزار کیلومتر از ایل‌راه های عشایر فارس مرمت و راهگشایی می شوند و براساس مواد ۵و ۱۵ آیین‌نامه ساماندهی عشایر، نیاز است راهداری استان، بخشی از اعتبارات سنواتی خود را به بهسازی و بازسازی و حتی جاده‌سازی در مناطق عشایری اختصاص دهد.

وی افزود: راه های عشایری عمدتاً از نوع درجه سه روستایی و بدتر از آن است و با اعتبارات تخصیص یافته همخوانی ندارد و کفاف برطرف کردن مشکلات  و مرمت راه های عشایری را نمی‌دهد.

 

صدور مجوز برای 90 طرح گردشگری عشایر در فارس

مدیرکل امور عشایر فارس درخصوص بومگردی عشایر استان نیز اظهار داشت: تاکنون بیش از ۹۰متقاضی طرح گردشگری عشایری برای سیر مراحل اداری و دریافت مجوزهای مربوطه به میراث فرهنگی و گردشگری استان معرفی شده اند.

وی افزود: ۲۵طرح نیز، عملا در مناطق مختلف استان شروع به کار کرده‌اند که طی سال گذشته و سال جاری از محل اعتبارات تسهیلات بند ب تبصره ۱۶و  ۱۸حمایت از طرح‌های گردشگری عشایری در دستور کار امور عشایر فارس قرار داشته و به متقاضیان طرح‌های گردشگری عشایری تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغالزایی پرداخت شده است.

کریمی از آغاز یک طرح پژوهشی گردشگری عشایری در فارس با موضوع پتانسیل‌یابی طرح‌های مرتعداری عشایری استان برای اجرای نوع خاصی از گردشگری عشایر خبر داد و گفت: این طرح از طریق دانشگاه آزاد اسلامی استان در دست انجام است و با شناسایی طرح‌های دارای پتانسیل، فرصت سرمایه‌گذاری و اشتغال برای عشایر و عشایرزادگان فراهم خواهد شد.

  • تاریخ درج خبر : شنبه ٢٨ بهمن ١٤٠٢ - ٢٢:١٢
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: