پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


سران ایلات و عشایر در تهران

برگزاری همایش "شکوه وحدت" با حضور سران ایلات و عشایر کشور

همایش "شکوه وحدت" با حضور سران ایلات و عشایر و اقوام از سراسر کشور در تهران برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، رئیس سازمان امور عشایر ایران در این همایش در سخنانی با اشاره به نقش عشایر در عرصه های مهم و کلیدی در تاریخ کشور، اظهار داشت: عشایر جامعه ای خودکفا و خوداتکا هستند و در امنیت غذایی و تولید گوشت قرمز و صنایع دستی و همچنین پاسداری از مرزهای کشور نقش ارزنده ای دارند.

شایان نادری با اشاره به سفر دوم رئیس جمهور به کهکیلویه و بویراحمد در سال جاری، بیان داشت: رئیس جمهور محترم در این سفر دستورالعمل ۱۰بندی را برای حل مشکلات و رفاه عشایر ابلاغ کردند که اجرای بخشی از آنها برعهده سازمان امور عشایر است و بخش هایی نیز با مطالبه گری از دستگاه های ذیربط محقق خواهد شد.

وی یادآور شد: سازمان امور عشایر به عنوان دستگاه متولی، در کنار ۵۰دستگاه دیگر، به جامعه عشایری خدمات رسانی می کند.

 

عشایر پاسداران واقعی مرز و بوم ایران

رئیس سازمان بسیج مستضعفین نیز در سخنانش عشایر را پاسداران واقعی مرزهای کشور دانست و گفت: در گذشته در ایران اقوام و به خصوص عشایر محور پاسداری از این مرز و بوم بوده اند و در ۴۵سال گذشته نقش عشایر در این خصوص بسیار پررنگ بوده است.

سردار غلامرضا سلیمانی با اشاره به تاریخ درخشان عشایر در حفاظت ار مرزهای کشور، افزود: ایران تنها زمانی به طور کامل توسط متفقین در زمان حکومت پهلوی و جنگ جهانی دوم اشغال شد که نقش دفاعی عشایر تضعیف شده بود.

وی با اشاره به فرمان تشکیل بسیج توسط امام (ره)، گفت: امروز ملت ایران نیروی دفاعی خود را در قالب بسیج مردم پایه، در کنار ارتش، سپاه و نیروی انتظامی شکل داده است تا تهدید ها را به فرصت تبدیل کند.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در اسفندماه سال جاری اشاره کرد و گفت: ایران قوی باید دولت، مجلس، قوه قضاییه و نیروهای مسلح قوی داشته باشد و مشارکت گسترده مردم در انتخابات موجب ایجاد ایران قوی در همه عرصه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و نظامی خواهد شد.

سردار سلیمانی خاطرنشان کرد: در این خصوص نفوذ کلام بزرگان و نخبگان عشایر و طوایف و اقوام اثرگذار است و باید در جهت نیل به تحقق ایران قوی از آن استفاده شود‌.

 

نقش اثرگذار عشایر در تقویت وحدت و مشارکت اجتماعی

سرهنگ احمد سعیدی رئیس سازمان بسیج عشایری نیز هدف از برگزاری این همایش را تبیین نقش عشایر در تمامی عرصه های کشور عنوان کرد و گفت: درحال حاضر بیش از همیشه اهمیت نقش اثرگذار عشایر در تقویت وحدت و مشارکت اجتماعی و سیاسی احساس می شود.

در این همایش که روز سه شنبه 24 بهمن ماه در سالن اجتماعات سازمان بسیج مستضعفین برگزار شد، نمایندگانی از ایلات و عشایر کشور مسائل و مشکلات عشایر در حوزه های راه، تامین آب و برق، آموزش، بهداشت و درمان، آسیب های خشکسالی به عشایر را مطرح کردند و گروه های موسیقی سنتی از اقوام و عشایر نیز به اجرای برنامه پرداختند.

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ٢٤ بهمن ١٤٠٢ - ٢٠:٠٨
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: