پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


برف در بهار ییلاقات اهر و هریس را سفید کرد

نجات جان یک نوزاد و دو کودک عشایری گرفتار در برف در اهر

رئیس امور عشایر اهر از نجات جان یک نوزاد و دو کودک خردسال عشایری گرفتار در برف در ییلاقات این شهرستان خبر داد.

محمدکاظم صادق‌زاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایرانبا اعلام این خبر افزود: این سه کودک توسط گروه امداد امور عشایر اهر از مرگ حتمی نجات داده شده و به محل اسکان اضطراری در شهرستان اهر انتقال داده شدند.

وی بیان داشت: در دومین ماه از فصل بهار بر اثر بارش شدید برف و کولاک در ارتفاعات اهر و هریس، ۱۰۰خانوار از عشایر این مناطق غافلگیر و دچار خسارت شدند که امدارسانی به آنها وظیفه همه دستگاه‌های اجرایی شهرستان است.

 صادق‌زاده افزود: پس از بارش برف در اهر، جلسه مدیریت بحران شهرستان به ریاست فرماندار تشکیل و چهار اکیپ خدمات‌رسان برای امدادرسانی به عشایر گرفتار در برف عزیمت کردند.

رئیس امور عشایر اهر گفت: بر اثر شدت سرما و برودت دما در این مناطق بیش از ۱۰۰۰راس دام عشایر تلف شد و خسارت‌هایی به راه‌های عشایری شهرستان، چادرها و وسایل زندگی عشایر وارد شده که برآورد اولیه میزان این خسارت ۲۰میلیارد تومان است.

 وی ادامه داد: نیازهای اولیه عشایر گرفتار در برف و کولاک شامل نان، نفت سفید، کپسول گاز و پتو و اقلام خوراکی تامین و در بین آنان توزیع شده است.

 صادق‌زاده با بیان اینکه این عشایر در تامین نهاده‌های دامی با مشکل جدی روبرو هستند، افزود: شش تن نهاده‌ دامی شامل علوفه، سبوس و جو تهیه و در اختیار عشایر آسیب دیده قرار داده شد و این خدمات ادامه دارد.

رئیس امور عشایر اهر گفت: عشایر اهر و هریس، عشایر میهمان از استان اردبیل و عشایر شهرستان‌های کلیبر و خدآفرین هرساله در فصل بهار به مناطق ییلاقی اهر و هریس کوچ می‌کنند که امسال به دلیل خشکسالی کوچ بهاره خود را پیش از موعود مقرر آغاز کرده بودند که با بارش ناگهانی برف غافلگیر و با مشکلاتی روبرو شده‌اند.

وی گفت: بر اثر این بارش‌ها در ارتفاعات اهر و هریس، اکثر ایلرا‌ه‌های عشایری مسدود و عشایر در تامین مایحتاج خود و نهاده دامی با مشکل جدی روبرو هستند.

صادق‌زاده با بیان اینکه اقدامات لازم برای امدادرسانی به عشایر آسیب دیده صورت گرفته، از دستگاه‌های اجرایی شهرستان خواست به وطایف خود نسبت به عشایر در راستای آیین نامه ساماندهی عشایر عمل کنند.

 وی خاطرنشان کرد: امور عشایر اهر به محض فراهم شدن شرایط جوی و برای سهولت رفت و آمد عشایر در ییلاقات، ۳۰۰کیلومتر ایلراه‌های آسیب دیده را مرمت و بازسازی می نماید.

رئیس امور عشایر اهر گفت: تاکنون تعداد ۳۷دستگاه چادر و تعدادی پتو و والور به مبلغ یک میلیارد تومان با همکاری امور عشایر و هلال احمر شهرستان اهر در بین عشایر آسیب دیده توزیع شده است.

  • تاریخ درج خبر : شنبه ٣٠ ارديبهشت ١٤٠٢ - ١١:٤٤
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: