پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


مدیرکل امور عشایر اردبیل خبر داد:

یخ زدگی 200 راس دام عشایر در نیر به دلیل بارش برف و برودت هوا

مدیرکل امور عشایر استان اردبیل از یخ زدگی 200 راس دام عشایر نیر بر اثر بازش برق و کولاک در ییلاقات این شهرستان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر استان اردبیل، حاتم طهماس‌پور با بیان اینکه مرکز بارش برف در قله سبلان است، ادامه داد: بارش برف بسیار سنگین بود و در برخی از مناطق حتی به یک متر هم می‌رسید و متاسفانه عشایر به دلیل خشکسالی شدید و نیاز به ترک منطقه و مستقر شدن در مناطق ییلاقی، گرفتار برف شدند. 

وی گفت: هشدارها و اطلاع رسانی های لازم توسط دستگاه‌های ذی‌ربط و امور عشایر برای بارش برف داده شده بود اما متاسفانه بسیاری از عشایر غافلگیر شدند و به محض اطلاع، اقدامات لازم انجام داده شد و فرمانداری، استانداری، ستاد مدیریت بحران، سپاه استان اردبیل و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط  و امدادرسانی خود را به منطقه رساندند.

طهماس‌پور اضافه کرد: گسترده بودن بارندگی، کل منطقه سبلان را درگیر کرده بود و به دلیل اینکه بیش از ۴۰ درصد از عشایر ما برون کوچ هستند و در زمان ییلاق در حوزه استان آذربایجان شرقی مستقر می‌شوند، خسارت بیشتری را متحمل شدند و ۶۰درصد از عشایر ما نیز در مشکین شهر ییلاق خود را می‌گذارندند گه غافلگیر شدند.

مدیرکل امور عشایر استان اردبیل توضیح داد: همکاران امور عشایر با وجود سختی مسیر و عدم آنتن‌دهی، به مناطق اعزام شدند و سازماندهی‌ لازم انجام و هر اکیپ به مناطق مختلف به همراه نان، نفت، نایلون برای پوشش دام‌ و علوفه خشک اعزام شدند.

وی بیان کرد: ضعیف بودن دام و سرمازدگی موجب تلف شدن 200 راس دام‌ شد و اگر امداد رسانی دستگاه‌های ذی‌ربط نبود امکان خسارت و تلفات بیشتری می‌رفت.

طهماس‌پور گفت: هنوز گزارش دقیقی از تلفات وارده به عشایر در دست نیست اما به صورت تقریبی بیشترین تلفات را در مناطق عشایری شهرستان نیر و مشکین شهر داشته ایم.

مدیرکل امور عشایر استان اردبیل با اشاره به اینکه 200 راس دادم در شهرستان نیر تلف شده و عشایر متحمل خسارت زیادی شدند، افزود: با ستاد مدیریت بحران استان، فرمانداری و مدیریت بیمه هماهنگی های لازم صورت گرفته تا میزان خسارت برآورد و از طرق دستگاه‌های ذی‌ربط برای جبران  اقدام شود.

  • تاریخ درج خبر : پنج شنبه ٢٨ ارديبهشت ١٤٠٢ - ٠٩:١٠
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: