پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


مسئول ستاد برگزاری نوروزگاه های عشایری:

۶۰۰ نوروزگاه عشایری در ۳۰ کیلومتری ورودی شهرها برپا شده است

مسئول ستاد برگزاری نوروزگاه های عشایری از برپایی ۶۰۰ سیاه چادر و نوروزگاه عشایری در کیلومتر 30 ورودی شهرهای کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ها، سیاوش احمدی میرقائد مدیرکل ساماندهی و هماهنگی سازمان امور عشایر در سفر به لرستان و بازدید از کمپ نوروزی عشایر در بروجرد، اظهار داشت: برپایی سیاه‌چادرها در 30 کیلومتری ورودی شهرها باعث می‌شود راننده‌ها و مسافران در این منطقه توقف کنند و از بروز تصادف‌های احتمالی جلوگیری می شود.

وی با بیان اینکه در سال گذشته حدود 350 نوروزگاه عشایری در نقاط پرتردد گردشگری کشور راه‌اندازی شد، ابراز کرد: این سیاه‌چادرها امسال به 600 نوروزگاه رسیده و پیش‌بینی می‌شود به 700 نوروزگاه نیز برسد که این رقم رشد حدود 40 درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

احمدی میرقائد بیان کرد: این نوروزگاه‌ها عمدتاً در مناطق و مکان‌های پرجمعیت و پرتردد دایر شده تا جامعه عشایری از این طریق با گردشگران و مسافران نوروزی در ارتباط و تعامل باشند.

مسئول ستاد برگزاری نوروزگاه های عشایری افزود: مسافران در بدو ورود به شهر‌ها علاوه بر آشنایی با توانمندی ها، ظرفیت‌ها، صنایع دستی، آداب و رسوم و غذا‌های آن منطقه، استراحت نموده و با فراق بال به سفر خود ادامه می‌دهند.

وی با بیان اینکه عشایر تأمین‌کننده امنیت غذایی کشور هستند، افزود: جامعه عشایری 25 درصد از گوشت قرمز و 35 درصد از صنایع‌دستی کشور را تولید می‌کنند و ظرفیت‌های قابل‌توجهی در زمینهٔ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دارند.

احمدی میرقائد با بیان اینکه آداب‌ورسوم، نوع زندگی، نوع معیشت و سکونت‌های جامعه عشایری همیشه مورد استقبال دیگر جوامع قرار داشته است، افزود: زندگی این مردم به‌جهت استفاده از سیاه‌چادرها و همچنین شیوه زندگی و کوچ همیشه مورد توجه است.

مدیرکل ساماندهی و هماهنگی سازمان امور ایران یادآور شد: عشایر حافظان مواریث، آداب‌ورسوم و سنن ایرانی اسلامی هستند و این رسوم از نسل‌های گذشته به ما منتقل‌ شده است.

  • تاریخ درج خبر : يکشنبه ٦ فروردين ١٤٠٢ - ١٣:٠٤
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: