پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


مدیرکل امور عشایر فارس اعلام کرد:

کوچ بهاره عشایر فارس از 15 فروردین آغاز می شود

مدیرکل امور عشایر فارس گفت: کوچ زمینی عشایر فارس به مناطق ییلاقی از ١٥ فروردین ماه و کوچ ماشینی آنان از ۲۳اردیبهشت ماه آغاز می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ها، عبدالحمید کریمی با اعلام این مطلب، افزود: منابع طبیعی متولی اصلی تقویم کوچ است و امور عشایر تنها مدیریت کوچ را بر عهده دارد.

وی با بیان اینکه معمولا زمان رویش گیاهان در هر منطقه جغرافیایی ملاک حرکت کوچ زمینی در نظر گرفته می‌شود، گفت: برخی از نقاط کوچرو فارس دارای مشکلاتی است و در مناطقی مانند لارستان، عشایر به دلیل سختی ماندگاری در قشلاق، کمبود پوشش گیاهی و گرمای محیط، تصمیم به کوچ زودهنگام با مسئولیت خود می‌گیرند.

 مدیرکل امور عشایر فارس عنوان کرد: هشدارهای لازم به عشایر کوچنده برای عدم حرکت در نیمه‌های شب و یا سپیده دم به دلیل تردد وسایل نقلیه داده شده به ویژه در محدوده شهرهای بزرگ همانند شیراز، فیروزآباد، نورآباد ممسنی و کازرون تا کوچ با امنیت انجام شود.

وی با بیان اینکه هشدارهای جوی و آب و هوایی نیز به عشایر کوچنده اطلاع رسانی شده، بیان داشت: با توافق منابع طبیعی  ١١٣ اتراقگاه برای ارائه خدمات به عشایر شناسایی و ارائه خدمات در این اتراقگاه ها از ١٥ فرودین ماه همزمان‌ با شروع کوچ زمینی آغاز می‌شود.

کریمی با اشاره به اینکه در این اتراقگاه ها که مکان هایی برای استراحت و تجدید قوای عشایر کوچرو است، ارائه خدمات پزشکی، سرویس‌های بهداشتی و آبرسانی سیار پیش بینی شده، افزود: به منظور برقراری ارتباط با عشایر کوچنده علاوه بر بازدیدهای میدانی، سامانه پیامکی نیز راه‌اندازی شده تا نقطه نظرات عشایر در نحوه ارائه خدمات را بگیریم.

مدیرکل امور عشایر فارس با اشاره به برپایی نوروزگاه های عشایری در سطح استان در ایام نوروز، افزود: برای ارائه خدمات سفر در ورودی و خروجی شهرها چادرهای عشایر برای استقبال و پذیرایی از مسافران و گردشگران برپا شده و تولیدات عشایر نیز در این چادرها عرضه می شود.

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ٢ فروردين ١٤٠٢ - ١٨:٠٨
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: