پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


عشایر کرمانشاهی آهنگ کوچ بهاره را نواختند

کوچ بهاره عشایر استان کرمانشاه از مناطق گرمسیر قشلاقی به مناطق سردسیر ییلاقی آغاز شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ها، سرپرست امور عشایر استان کرمانشاه اظهار داشت: عشایر استان کرمانشاه به رسم هر ساله کوچ بهاره خود را به سمت مناطق ییلاقی استان آغاز کردند.

علی‌جعفر رضایی افزود: عشایر استان بر اساس تصمیمات استانی کارگروه مدیریت چرا و ساماندهی کوچ از اواسط اردیبهشت می‌توانند دام خود را وارد مراتع مناطق ییلاقی استان کنند البته عده ای زودتر از موعد مقرر شروع به کوچ کرده اند.

وی با اشاره به اینکه ایل‌راه‌های کرمانشاه در مجموع بیش از ۲۱۰۰کیلومتر مسافت دارد و دارای ۱۴مسیر اصلی و ۴۰مسیر فرعی است، گفت: عشایر استان به دو شکل ماشینی و سنتی کوچ می‌کنند و معمولا در یک بازه زمانی ۳۰تا ۴۵روزه کوچ خود را انجام می‌دهند.

رضایی خاطرنشان کرد: عشایر استان با گرم شدن هوا از مناطق گرمسیری همچون قصرشیرین، سومار، سرپلذهاب به سمت مناطق خوش آب و هوای ییلاقی در لرستان، قلاجه، ماهیدشت، صحنه، کنگاور، سنقر و سایر مناطق ییلاقی درون استان کوچ می کنند.

سرپرست امور عشایر استان کرمانشاه با اشاره به اینکه با همکاری نیروهای انتظامی و امنیتی تلاش می شود عشایر کوچ ایمنی را سپری کنند، افزود: عشایر کرمانشاه با بیش از 14 هزار خانوار و جمعيت 75 هزار نفر در قالب 14 ايل (كلهر، سنجابی، كرند، قلخانی، گوران، ثلاث باباجانی، جاف، جمهور، تركاشوند، زوله ، زنگنه، بان زرده، پايروند، بالاوند، زردلان) و طايفه مستقل عثمانوند می باشند.

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ٢ فروردين ١٤٠٢ - ١٥:٤٣
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: