پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


۹۰ هزار هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی همدان در اختیار عشایر است

رئیس امور عشایر استان همدان گفت: ۹۰ هزار هکتار از اراضی ملی همدان که ۹درصد از منابع طبیعی استان را شامل می شود در اختیار عشایر است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ها، جعفر کاویانی دلشاد در شورای عشایری شهرستان اسدآباد، اظهار کرد: ساماندهی کوچ عشایر و ورود زودهنگام و خروج دیر هنگام از مراتع و مکان استقرار آنان یکی از مشکلات عشایر استان و شهرستان اسدآباد است.

وی با اشاره به اینکه با توجه به بارندگی های مناسب امسال و پوشش خوب مراتع، عشایر استان قطعا دیرتر در سامانه‌های ییلاقی خود مستقر خواهند شد، افزود: در این رابطه چند اکیپ به سامانه های  پلد‌ختر، لرستان، خوزستان و اسلام آباد اعزام شده اند تا مانع ورود زودهنگام عشایر به مراتع شوند.

کاویانی دلشاد گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده قرار است برای عشایر به جای پروانه‌ چرا، پروانه‌ مرتع‌داری صادر شود که نقش موثری در احساس مسئولیت عشایر نسبت به پوشش گیاهی عرصه های منابع طبیعی و جلوگیری از ورود زودهنگام و خروج دیر هنگام آنان از مراتع دارد.

رئیس امور عشایر استان همدان با اشاره به وجود چهار ایل و ۲۴ طایفه و اسکان آنان در ۱۲ کانون عشایری استان همدان، افزود: اسدآباد دارای شش طایفه عشایری است که با ۲۹۶ خانوار و جمعیت ۹۳۴ نفر و دارا بودن ۱۸هزار راس دام سبک، در چهار سامانه عرفی شیلاندر، حسین آباد، چیچک‌لو و چپقلو استقرار دارند.

وی آبرسانی سیار به میزان  ده هزار مترمکعب، بهسازی ۹ کیلومتر راه عشایری، توزیع ۲۷دستگاه پنل خورشیدی، توزیع 550 میلیون تومان سهیلات بانکی، صدور ۱۳۵فقره دامدار کارت، خرید تضمینی ۱۲تن دام و ۲۴۰۰ تن نهاده دامی و ارائه خدمات بهداشتی و ویزیت رایگان عشایر را از جمله اقدامات انجام شده برای عشایر شهرستان اسدآباد عنوان کرد.

رئیس امور عشایر استان همدان گفت: برای آموزش مقطع ابتدایی فرزندان عشایر در سال جاری برای جذب ۶۰ معلم از آموزش و پرورش استان اعلام نیاز شده که با جذب ۱۰ معلم مختص به عشایر موافقت شده است.

وی با اشاره به اینکه اعتبارات سال‌ 1401 امور عشایر اسدآباد میزان ۲۷۱میلیون تومان بود که ۱۸۵میلیون تومان آن تخصیص یافته، گفت: میزان اعتبار مصوب به عشایر شهرستان اسدآباد از محل سفر ریاست جمهوری هفت میلیارد تومان می باشد و از محل اعتبارات محرومیت زدایی نیز به عشایر اسدآباد یک میلیارد تومان اعتبار ملی در نظر گرفته شده  است.

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ٢ فروردين ١٤٠٢ - ١٥:٠٨
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: