پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


مدیر کل امور عشایر فارس:

سالیانه 10 میلیارد تومان صرف آبرسانی سیار به عشایر فارس می شود

مدیرکل امور عشایر فارس گفت: سالیانه بیش از ده میلیارد تومان برای آبرسانی سیار با 46 دستگاه کامیون تانکردار به عشایر استان هزینه می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر فارس، روح الله بهرامی اظهار داشت: آبرسانی سیار به عشایر به عنوان پدافند غیرعامل و فعالیت در مدیریت بحران شامل پنج مرحله تامین، سالم سازی، حمل، توزیع و مصرف آب می شود.

 وی افزود: بر اساس برآورد اداره مطالعات امور عشایر استان، در مجموع سالیانه بیش از ده میلیارد تومان برای آبرسانی سیار به عشایر استان هزینه می شود که شامل حقوق رانندگان، هزینه بهره برداری و نگهداری از 46 دستگاه کامیون تانکردار آبرسان و... است و ضروری است اعتبارات آبرسانی سیار به صورت 100 درصد تخصیص یابد.

بهرامی اظهار داشت: زندگی عشایری مستقیماٌ تابع نزولات جوی است و خشکسالی از بین رفتن منابع آب زراعی و باغداری، مختل شدن پروژه های عمرانی آبی و خاکی، نامساعد شدن شرایط بهداشتی و افزایش بیماری در بین خانوارهای عشایری، کاهش شدید علوفه مرتعی و گرانی علوفه، فروش اجباری دام و افزایش تقاضای آبرسانی سیار را به دنبال دارد.

وی با اشاره به اینکه عمده  آب شرب عشایر فارس و دام آنان از چشمه ها و برکه ها و چاه های کم عمق مالداری تامین می شود، خاطرنشان کرد: با خشک شدن این منابع آبی عشایر مجبور می شوند برای دسترسی به آب به خارج از سامان های عرفی خود تردد کنند که منجر به منازعات بین رده های ایلی و کوچ پیش از موعد به خاطر کمبود علوفه می شود.

  • تاریخ درج خبر : شنبه ٨ خرداد ١٤٠٠ - ١٢:٠٤
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: