پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی خبر داد:

۳۰ هزار راس دام عشایر خراسان‌ شمالی زیر پوشش طرح تولید قراردادی

مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی گفت: تعداد 30هزار راس دام عشایر استان برای بهره‌مندی از نهاده ارزان قیمت زیر پوشش طرح تولید قراردادی قرار می گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، رضا روشن ضمیر در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: توزیع نهاده ارزان قیمت در قالب طرح تولید قراردادی گوشت قرمز عشایر به‌ صورت مدت‌دار و ارزان‌ قیمت از ۱۵مهر ماه آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: نهاده، شامل جو است که با قیمت نرخ مصوب بازارگاه و با دوره سررسید ۱۲۰روزه در اختیار عشایر استان قرار می‌گیرد.

روشن ضمیر گفت: در راستای اجرای طرح زنجیره ارزش تولید گوشت قرمز در خراسان شمالی، احداث سه میدان فروش دام اختصاصی برای عشایر در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی اظهار کرد: جامعه عشایری کشور سالانه ۲۰۰هزار تن گوشت قرمز تولید می‌کنند که سهم خراسان شمالی از این میزان تولید سالانه 8درصد است و سالانه یک سوم از تولید گوشت قرمز استان را بر عهده دارند.

وی با اشاره به اجرای طرح ملی زنجیره ارزش تولید گوشت قرمز در کشور عنوان کرد: اجرای این طرح از سال گذشته در استان کلید خورده که در مرحله نخست اجرای این طرح، رویکرد عرضه نهاده مدت دار (چهار ماهه) به دامپروران در دستور کار قرار گرفت.

روشن ضمیر افزود: در این راستا، در سال جاری 1500 تن نهاده (خوراک دامی) به عشایر دامدار استان تحویل شد تا طی مدت چهار ماه ۲۰هزار راس دام سبک پرواری عشایر استان به شرکت پشتیبانی امور دام استان تحویل شود.

وی بیان کرد: در سال جاری، در مرحله دوم از اجرای این برنامه، ۳۰هزار راس دام سبک عشایر استان تحت پوشش این طرح قرار خواهند گرفت.

روشن ضمیر اعلام کرد: در راستای اجرای طرح ملی زنجیره ارزش تولید گوشت قرمز در استان، برنامه تغییر ضریب تبدیل خوراک دام سبک از ۹کیلوگرم به چهار و نیم کیلوگرم از طریق برنامه جیره نویسی در دستور کار قرار گرفته و رویکرد آن است که با استفاده از برنامه جیره نویسی، دام‌های سبک عشایر استان بجای ۱۲۰روز، طی مدت ۶۳روز پروار شوند.

مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی گفت: این برنامه به صورت آزمایشی در میان برخی از خانوارهای عشایری استان در حال اجرا است که برای تعمیم آن به دیگر خانوارهای عشایری استان باید برنامه‌های آموزش و ترویج را اجرایی کنیم.

وی اعلام کرد: در حال حاضر، در راستای اجرای طرح زنجیره ارزش تولید گوشت قرمز در جامعه عشایری استان، برنامه ایجاد و راه اندازی میادین انتظار دام مختص عشایر استان را در دستور کار قرار داده‌ایم که این میادین، میادینی مستقل برای عرضه و فروش دام زنده عشایر استان باشند.

روشن ضمیر گفت: رویکرد بر این است تا در این میادین مبتنی بر وضعیت عرضه و تقاضای بازار، بر روی دام‌ زنده عشایر که عرضه خواهند شد، قیمت گذاری انجام شود.

مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی افزود: بنا بر این قرار گرفته که در میادین عرضه دام سبک عشایر استان سردخانه اضطراری، فضاهای استراحتگاهی برای دامپروران عشایر و همچنین محل استقرار دام عشایر تا مدت یک هفته به صورت انتظاری ایجاد شوند.

وی با اشاره به اینکه این میادین در شهرهای اسفراین، آشخانه و شیروان ایجاد می‌شوند، اظهار کرد: درصدد هستیم تا میدان دام سبک عشایر در شهر شیروان در مجاورت کشتارگاه تمام صنعتی شهر شیروان احداث شود تا بتوان سالانه بین ۲۰۰تا ۳۰۰هزار بره به این کشتارگاه تحویل داد.

روشن ضمیر گفت: در این خصوص رویکرد بر این است که این میادین عرضه دام عشایر استان در این سه شهر توسط شرکت‌های تعاونی عشایر استان ایجاد شوند.

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ٢٨ شهريور ١٤٠٢ - ١٥:١٢
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: