پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


وزیر جهاد کشاورزی:

توانمندسازی عشایر در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد

وزیر جهاد کشاورزی گفت: توانمندسازی عشایر و حمایت از ایجاد زنجیره تولیدات عشایری از مرحله تامین علوفه تا فرآوری و عرضه مستقیم محصولات نهایی به بازار از رویکردهای مورد تاکید وزارت جهادکشاورزی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، محمود حجتی روز پنجشنبه ۲۳ خرداد در جشنواره ملی فرهنگی - ورزشی عشایر کشور در محل ارگ تاریخی بلقیس شهرستان اسفراین با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی،اظهار داشت: توانمندسازی عشایر برای استفاده بهینه و حداکثری از ظرفیت ها، ایجاد و حمایت از تعاونی ها و تشکل های عشایری و همچنین تامین منابع اعتباری، ایجاد صندوق توسعه عشایر از موارد مورد توجه وزارت جهاد کشاورزی است.

وی حمایت از ایجاد زنجیره تولیدات عشایری از مرحله تامین علوفه تا فرآوری و عرضه مستقیم محصولات دامی و صنایع دستی به بازار را از دیگر رویکردهای مورد تاکید و در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی در حوزه عشایر عنوان کرد.

حجتی با بیان اینکه در سال های اخیر توجه و حمایت خوبی از عشایر شده است، گفت: منشاء عمده این حمایت ها مجلس بوده است و مصوبات خوبی برای ارائه خدمات و تسهیل شرایط سکونتی، تحصیلی، رفاهی و تولیدی و همچنین پرداخت تسهیلات به عشایر در دولت و مجلس داشته ایم.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه امام خمینی (ره) همواره می فرمودند به اقشاری باید خدمت شود که در طول تاریخ محروم بوده اند، اظهار کرد: یکی از این اقشار عشایر هستند که سازگار با طبیعت و محیط زیست هستند.

وی ادامه داد: عشایر با سختی ها و مشقت فراوان در خدمت تولید و تامین مواد غذایی جامعه هستند و ما در وزارت جهادکشاورزی خدمتگزار این قشر زحمت کش هستیم.

گفتنی است، جشنواره ملی فرهنگی - ورزشی عشایر کشور ۲۳ و ۲۴ خرداد ماه با حضور مقامات کشوری و استانی و عشایر 15 استان کشور در محل ارگ تاریخی بلقیس اسفراین برگزار شد. برپایی سیاه چادر، ارائه محصولات لبنی، غذایی و صنایع دستی عشایر، اجرای موسیقی محلی، برگزاری مسابقات ورزشی بومی و محلی و نشست با سران طوایف و نخبگان عشایری کشور از جمله برنامه‌های این جشنواره دو روزه بود.

همچنین مسابقات ورزشی در رشته‌های دو سرعتی، کشتی باچوخه، دال پلان انفرادی، هفت سنگ مهارتی، تیراندازی با قله کمان، فلاخن یا پرتاب سنگ، طناب کشی و چوب کشی وزن منفی ۸۵ بین مردان عشایر و نیز مسابقاتی نیز در رشته‌های هفت سنگ مهارتی، دال پلان انفرادی، چوب‌کشی وزن منفی ۷۵ کیلوگرم، حمل مشک، تو چینی کلاف پشمی و طناب‌کشی بین بانوان عشایر استان‌های حاضر در این جشنواره برگزار شد.

شهرستان ۱۲۰ هزار نفری اسفراین در ۶۰ کیلومتری بجنورد مرکز خراسان شمالی قرار دارد و ۱۱ درصد جمعیت آن را عشایر تشکیل می‌دهند.

 

  • تاریخ درج خبر : شنبه ٢٥ خرداد ١٣٩٨ - ٠٠:٢٨
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: