پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


تقویم کوچ بهاره عشایر فارس اعلام شد

5 فروردین زمان آغاز کوچ بهاره عشایر فارس

مدیرکل امور عشایر فارس زمان آغاز کوچ بهاره (پیاده) عشایر استان را 5 فروردین و کوچ با ماشین را 23 اردیبهشت ماه 1403 اعلام کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ها، عبدالحمید کریمی با اشاره به اعلام تقویم کوچ عشایر فارس توسط منابع طبیعی استان، گفت: براساس زمانبندی تعیین شده، کوچ بهاره (پیاده) عشایر فارس از 5فروردین ماه 1403 آغاز می شود و عشایر باید از کوچ زودهنگام که موجب آسیب و از بین رفتن مراتع در مناطق ییلاقی می شود، پرهیز کنند.

وی ادامه داد: همچنین زمان آغاز کوچ با ماشین عشایر فارس 23 اردیبهشت ماه 1403 تعیین شده که لازم است عشایر کوچرو با هماهنگی با ارگان های ذیربط از جمله دامپزشکی، منابع طبیعی و نیروی انتظامی اقدام به کوچ کنند.

کریمی به سردی هوا در شهرستان های ییلاقی استان اشاره کرد و از عشایر کوچرو استان درخواست کرد همکاری لازم را درخصوص رعایت تقویم کوچ با امور عشایر و منابع طبیعی استان داشته باشند و تا گرم شدن هوا در مناطق ییلاقی و پشت سرگذاشتن سامانه سرما و بارش، از کوچ خودداری کنند.

مدیرکل امور عشایر فارس با بیان اینکه عشایر کوچنده استان امسال به دلیل کم بارشی و وقوع خشکسالی، برای تامین علوفه دامی در مسیر کوچ دچار مشکل خواهند شد، خاطرنشان کرد: تلاش می کنیم با همکاری تشکل های عشایری استان، شامل یک اتحادیه و 23شرکت تعاونی، و کارخانه تولید خوراک دام در فیروزآباد، عشایر را در تامین علوفه دامی، ارزاق عمومی و آرد در هنگام کوچ حمایت کنیم.

وی با بیان اینکه دامداران عشایری استان موظف هستند دام خود را بیمه و پلاک کوبی کنند و برای دریافت کارت تردد خود قبل از شروع فصل کوچ اقدام کنند، افزود: دامی که پلاک کوبی نشده باشد، دام قاچاق تلقی می شود و توسط نیروی انتظامی برخورد قانونی می شود.

کریمی با بیان اینکه مدیریت کوچ برعهده امور عشایر است، افزود: در زمان کوچ، 10 اکیپ سیار مدیریت کوچ؛ دو اکیپ در ستاد و هشت اکیپ در شهرستان های قشلاقی استان، راه اندازی می شود.

مدیرکل امور عشایر فارس با یادآوری وظایف امور عشایر در ارائه خدمات و پشتیبانی از عشایر در زمان کوچ، گفت: تمهیدات لازم برای توزیع آب توسط تانکرهای آبرسان سیار و همچنین تامین خوراک مورد نیاز دام عشایر در حین کوچ، اندیشیده شده است.

  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ٧ اسفند ١٤٠٢ - ٢٠:٠٤
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: