پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


بودجه برای نوسازی ناوگان آبرسانی به عشایر کهگیلویه و بویراحمد داریم اما مجوز نداریم

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت: برای نوسازی ناوگان آبرسانی سیار به عشایر استان بودجه داریم اما مجوز نداریم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ها، فیض الله آذرفر در شورای عشایری کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: براساس قانون، برای خرید ماشین آلات آبرسانی باید اداره کل اقتصاد و دارایی استان مجوز بدهد که به دلیل تکمیل سهمیه آن در سال های گذشته، تحقق آن تاکنون ممکن نشده است.

وی فرسودگی ناوگان آبرسانی سیار به عشایر کهگیلویه و بویراحمد، کم بودن اعتبارات اختصاص یافته برای توسعه زیرساخت های رفاهی در مناطق عشایری استان و مشکلات عشایر در تامین وثیقه برای دریافت تسهیلات بانکی را از عمده درخواست های عشایر استان عنوان کرد و گفت: این موضوعات خدمات رسانی به عشایر را با مشکلاتی مواجه کرده و از مسوولان درخواست می کنیم برای برطرف کردن آنها چاره اندیشی کنند.

آذرفر با بیان اینکه احداث سرویس بهداشتی در سکونتگاه های عشایر در اولویت کاری قرار دارد، افزود: یکی از موانع توسعه این زیرساخت ها و خدمات رسانی بیشتر در مناطق عشایری، این است که ۵۰درصد از عشایر استان پروانه مرتع‌داری ندارند.

 

افزایش چشمگیر سهم عشایر از اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد بیان داشت: طی دوسال گذشته سهم عشایر استان از اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده افزایش چشمگیری داشته و از ۷میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ به ۲۷میلیارد تومان در سال جاری افزایش پیدا کرده است.

وی یادآور شد: عشایر کهگیلویه و بویراحمد یک میلیون و ۲۰۰هزار راس دام دارند و ۴۵درصد از گوشت مصرفی مردم استان را تامین می کنند و تولید ۳۵درصد از صنایع دستی، ۲۶درصد از عرصه های زراعی و ۱۷درصد از باغستان های استان نیز در حیطه کار و فعالیت های تولیدی عشایر است.

 

دسترسی 80درصدی عشایر کهگیلویه و بویراحمد به راه

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد ابراز کرد: درحال حاضر ۸۰درصد از عشایر استان به راه دسترسی دارند که این شاخص بیشتر از میانگین کشوری است.

وی خاطرنشان کرد: عشایر به علت چادرنشین بودن بیشترین خسارت را از سیلاب در تابستان سال گذشته متحمل شدند اما اعتبار اختصاص یافته برای جبران این خسارت ها کافی نیست.

آذرفر بیان کرد: دولت سیزدهم با اختصاص ۸۴میلیارد تومان تسهیلات بانکی به عشایر کهگیلویه و بویراحمد در سال جاری، مصمم است تا وضعیت معیشتی عشایر استان را بهبود ببخشد.

 

سفر دوم رئیس جمهور به کهگیلویه وبوبراحمد و دیدار با عشایر

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: طی سال های گذشته مسئولان کشوری زیادی به این استان سفر کرده اند اما رئیس جمهور امسال در بدو ورود به استان، اولین منطقه ای که حضور پیدا کرد منطقه عشایری مارگون بود که در ۴۰سال گذشته تاکنون چنین اقدامی از سوی یک رئیس جمهور سابقه نداشته است.

وی افزود: دراین سفر مصوبات خوبی در زمینه احداث سکونتگاه های ایمن، سرویس بهداشتی و توزیع پنل خورشیدی در بین عشایر تصویب و کهگیلویه و بویراحمد به عنوان استان پایلوت انتخاب شد.

آذرفر گفت: مبلغ ۲۳میلیارد تومان از محل اعتبارات آلایندگی در اختیار فرمانداری های استان قرار گرفته که باید در اختیار امور عشایر قرار دهند و لازم است در این زمینه همکاری بیشتری اعمال شود.

شورای عشایری کهگیلویه و بویراحمد با حضور رئیس سازمان امور عشایر ایران، معاونین استاندار، فرمانداران، مدیران دستگاه های اجرایی و جمعی از معتمدین و نمایندگان عشایر برای بررسی مسائل و برطرف کردن مشکلات عشایر استان در سالن جلسات استانداری در یاسوج برگزار شد.

  • تاریخ درج خبر : يکشنبه ٢٢ بهمن ١٤٠٢ - ١٢:٥٩
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: