پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


۱۴هزار خانوار، عشایر لرستان را تشکیل می دهند

یک میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر نفت سفید در مناطق عشایری لرستان توزیع شد

مدیرکل امور عشایر لرستان گفت: ۴۵هزار سیلندر گاز و یک میلیون و ۵۰۰هزار لیتر نفت سفید امسال بین عشایر استان توزیع شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، هوشنگ نورمحمدی در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: ۸۹دستگاه تانکر ۲هزار لیتری چرخدار در اختیار عشایر استان قرار گرفته و روزانه ۱۱کامیون ۱۴هزار لیتری، عشایر مناطق قشلاقی استان را آبرسانی می کنند.

وی با اشاره به اینکه برای تامین آب شرب پایدار عشایر استان ۸۰میلیارد تومان هزینه شده، گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۷۱۷تن آرد معادل ۲۰هزار کیسه بین عشایر استان توزیع و ۲۰هزار تن علوفه دامی نیز به صورت نسیه و نقد تامین شده است.

نورمحمدی با اشاره به مرمت مسیرهای عشایری در استان، افزود: از سال گذشته تاکنون ۱۵۱کیلومتر راه عشایری در استان بهسازی و نگهداری شده است.

مدیرکل امور عشایر لرستان گفت: ۱۴هزار خانوار عشایری با جمعیت ۸۳هزار نفر 5درصد جمعیت لرستان را تشکیل می دهند و ۱۱هزار و ۲۰۰خانوار کوچروند که ۶ماه از سال را در مناطق قشلاقی در شمال استان های ایلام، خوزستان و جنوب لرستان مستقر می شوند.

وی با بیان اینکه عشایر لرستان سالانه ۱۲هزار تن گوشت قرمز تولید می‌کنند، اظهار داشت: این قشر یک میلیون و ۵۰۰هزار راس دام و 1200هکتار از باغات لرستان را تحت مالکیت خود دارند و تولید کننده ۲۵درصد پروتئین استان هستند.

نورمحمدی افزود: تولید سالانه ۱۵۰تن عسل، ۳۰هزار تن شیر، یک هزار تن پشم، ۱۷تن روغن حیوانی، 7هزار تن حبوبات، ۱۵هزار تن گندم، ۱۵هزار تن جو و ۶۳۰تن ماهیان سردآبی از جمله فرآورده های تولیدی و حاصل دسترنج عشایر لرستان است.

مدیرکل امور عشایر لرستان با بیان اینکه جامعه عشایری لرستان در قالب ۱۳ایل و ۱۵طایفه دسته بندی می شوند، عنوان کرد: مهمترین عشایر استان را ایل های بالاگریوه، بیرانوند، پاپی، حسنوند، سادات، بختیاری و دریکوند تشکیل می دهند.

  • تاریخ درج خبر : جمعه ١٣ بهمن ١٤٠٢ - ٢٣:٠٠
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: