پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


استاندار خراسان جنوبی:

کارخانه تولید روغن لانولین از پشم دام در خراسان جنوبی راه اندازی می شود

استاندار خراسان جنوبی از راه اندازی کارخانه تولید روغن لانولین از پشم دام با همکاری سازمان امور عشایر خبر داد. گ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر خراسان جنوبی، استاندار خراسان جنوبی در شورای عشایری  این استان با بیان این مطلب، گفت: سهیم کردن عشایر در این طرح از دلایل ارزشمندی این پروژه است.

حمید ملانوری افزود: انجام این طرح به صورت پایلوت می تواند تجربه ای برای استانهای دیگر نیز باشد و موجب خودکفایی در تولید روغن لانولین شود.

وی با اشاره به وقوع خشکسالی در خراسان جنوبی، تاکید کرد: باید کمک کنیم عشایر از این بحران عبور کنند بنابراین در حوزه خدمت رسانی به عشایر نباید غفلت کرد.

 مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی نیز در این شورا درباره اجرایی شدن طرح تولید روغن لانولین از پشم گوسفند گفت: سالانه مبالغ هنگفتی ارز از کشور بابت خرید لانولین خارج می شود و راه اندازی چنین کارخانه ای نه تنها ارز آوری برای کشور دارد بلکه موجب اشتغال زایی برای عشایر نیز می شود.

مهدی عصمتی پور ادامه داد: استفاده از پسماند شستشوی پشم در تهیه روغن لانولین و خرید پشم دام به صورت مستقیم از عشایر موجب افزایش درآمد آنان می شود و ارزش محیط زیستی نیز به همراه دارد.

وی با اشاره به اینکه سازمان امور عشایر 50 میلیارد ریال در اختیار اتحادیه عشایری استان برای مشارکت عشایر در راه اندازی این کارخانه قرار داده است، افزود: 51 درصد سهام کارخانه تولید روغن لانولین اختصاص به اتحادیه تعاونی های عشایری استان با سهامداری عشایر دارد و مابقی آن متعلق به بخش خصوصی است.

مدیرکل امور عشایر استان اظهار داشت: ایجاد تنوع در مشاغل عشایری یکی از هدفها در راه اندازی این کارخانه می باشد تا عشایر بتوانند در این شرایط سخت و خشکسالی با کسب درآمد از این بحران عبور کنند.

  • تاریخ درج خبر : شنبه ٤ ارديبهشت ١٤٠٠ - ١٠:٣٤
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: