پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


مدیرکل امور عشایر اردبیل خبر داد:

۱۲طرح آبرسانی و راه سازی در دهه فجر در مناطق عشایری اردبیل به بهره برداری می رسد

مدیرکل امور عشایر اردبیل از افتتاح و بهره برداری از ۱۲طرح آبرسانی و راه‌سازی با ۶۴هزار میلیارد تومان اعتبار در مناطق عشایری استان در دهه فجر امسال خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ها، حاتم طهماس پور اظهار کرد: در دهه فجر امسال ۱۲طرح آبرسانی و راه‌سازی با اعتبار هزینه شده ۶۴هزار میلیارد تومان در مناطق عشایری اردبیل افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار می گیرد.

وی افزود: با راه اندازی مجتمع جدید آبرسانی در مناطق عشایری اردبیل با اعتبار ۳۲میلیارد تومان، آب آشامیدنی ۲۳۴ قشلاق در استان تامین و برای تامین آب ۱۰۷ قشلاق دیگر نیز 145میلیارد تومان هزینه شده که در دهه فجر امسال این مناطق نیز از آب آشامیدنی پایدار بهره‌مند می شوند.

طهماس پور بیان کرد: همچنین در دهه فجر امسال برای عرضه محصولات عشایر، فروشگاه دائمی عرضه تولیدات عشایر در منطقه گردشگری "پل معلق" در مشگین‌شهر دایر می شود.

مدیرکل امور عشایر اردبیل گفت: عشایر این استان با ۷۰هزار نفر جمعیت نقش مهمی در اقتصاد استان دارند به طوری که سالانه ۵هزار میلیارد تومان انواع فرآورده دامی و لبنی تولید و روانه بازار می‌کنند.

وی با اشاره به خشکسالی‌های چند سال اخیر در استان اردبیل و تاثیر آن بر معیشت عشایر، افزود: با وجود ناملایمات زیادی که عشایر متحمل شده‌اند، عاملی که در سال‌های اخیر به عشایر آسیب زده، وقوع خشکسالی است چرا که بیش از ۸۰درصد تولیدات عشایر به مرتع و اقلیم و بارندگی وابسته است.

طهماس پور با بیان اینکه سال گذشته بخش از عشایر ترک دامداری کردند، گفت: خشکسالی، حذف ارز ترجیحی و افزایش قیمت نهاده و ثبات قیمت دام، باعث ترک دامداری از سوی 30درصد از عشایر استان شده است.

وی افزود: امسال قیمت نهاده دامی نسبت به سال گذشته پایین‌تر است و قیمت دام نیز تا ۳.۵ برابر افزایش یافته، بنابراین عشایر در مقایسه با سال گذشته وضعیت بهتری دارند.

 

با تداوم خشکسالی، باید برای عشایر برنامه‌ریزی کنیم

مدیرکل امور عشایر استان اردبیل ابراز کرد: با توجه به احتمال تداوم خشکسالی، باید برای سال‌های آینده برنامه‌ریزی کنیم چرا که اگر بارش‌ها در بلند مدت ادامه نداشته باشد ممکن است عشایر در سال‌های آینده ترک دامداری کنند و عرصه بر تولید تنگ‌تر شود.

طهماس پور تامین نقدینگی، تسهیلات ارزان قیمت، امهال وام و توزیع نهاده و دومیلیون تن علوفه سبز را از جمله پیشنهادات امور عشایر استان برای تامین معیشت عشایر و ماندگاری آنان در زندگی عشایری ذکر کرد و افزود: اگر در فصل بهار بارندگی‌ خوب نباشد، در شمال استان وضعیت خوبی نخواهیم داشت و از هم اکنون باید برای تامین علوفه و نهاده دامی مورد نیاز عشایر چاره‌اندیشی کنیم.

وی گفت: در مناطق نزدیک به اراضی شرکت کشت و صنعت مغان ممکن است علوفه مورد نیاز عشایر تامین شود ولی در مناطق دیگر استان عشایر دچار مشکلات جدی خواهند بود.

 

مرمت یکهزار و ۲۳۹کیلومتر راه عشایری در اردبیل

مدیرکل امور عشایر اردبیل اظهار کرد: امسال برای اولین بار یکهزار و ۲۳۹کیلومتر راه عشایری در استان تسطیح، مرمت و بهسازی شد و ۳۷۴ نقطه که بر اثر کولاک مسدود شده بود نیز بازگشایی شده و شن ریزی ۵۸کیلومتر راه عشایری نیز طی 2سال اخیر انجام شده است.

طهماس پور ادامه داد: تفاهم‌نامه‌ای با قرارگاه امام حسن (ع) برای آبرسانی و راه‌سازی در مناطق عشایری استان منعقد شده و این قرارگاه عملیات شن‌ریزی ۲۰۰کیلومتر راه را به اتمام رسانده است.

وی با بیان اینکه ۱۴۹ قشلاق در استان اردبیل فاقد آب آشامیدنی هستند، گفت: هرساله با استفاده از ۱۵ کامیون تانکردار، ۱۰۶هزار مترمکعب آب مورد نیاز عشایر استان به صورت سیار تامین می‌شود.

 

تخصیص یکهزار و ۱۶۰میلیارد ریال تسهیلات به عشایر اردبیل

مدیرکل امور عشایر اردبیل گفت: امسال یکهزار و ۱۶۰میلیارد ریال از محل بند ب ماده ۵۲ و تبصره ۱۸ قانون بودجه، تسهیلات به عشایر استان اختصاص یافته که ۷۰درصد آن تاکنون جذب شده است.

وی یادآور شد: بهار امسال سیل ۲۱۶ راس دام عشایر استان اردبیل را در میان بندها و مسیل ها تلف کرد و یکی از عشایر نیز جان خود را از دست داد.

طهماس پور با بیان اینکه ۱5درصد عشایر اردبیل تحت پوشش اجتماعی هستند، افزود: خسارت‌های وارد شده از طریق صندوق بیمه کشاورزان،  روستائیان و عشایر پرداخت می‌شود و ضروری است عشایر استان تحت پئشش بیمه قرار بگیرند.

 

توزیع 3200تن آرد و 4400تن نهاده‌ در بین عشایر اردبیل

مدیرکل امور عشایر اردبیل از توزیع 3200تن آرد و 4400تن نهاده‌ دامی در بین عشایر استان خبر داد و با اشاره به بهره‌مندی عشایر از انرژی خورشیدی، افزود: در سفر ریاست جمهوری به کهگیلویه و بویراحمد، وزارت نیرو مکلف شده ۲۲۰هزار پنل خورشیدی در اختیار عشایر قرار دهد و سهم عشایر استان اردبیل ۱۱هزار پنل است که با اجرای این مصوبه، مشکلات عشایر اردبیل در این زمینه برطرف خواهد شد.

  • تاریخ درج خبر : پنج شنبه ٢٨ دی ١٤٠٢ - ١٣:٢٤
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: