پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


غربالگری یک میلیون نفر از عشایر

70 درصد عشایر کشور تا پایان آبان واکسینه می شوند

مدیرکل ساماندهی سازمان امور عشایر ایران از غربالگری یک میلیون نفر از عشایر خبر داد و گفت: 70درصد عشایر کشور تا پایان آبان واکسینه می شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، سیاوش احمدی میرقائد در گفتگو با خبرنگار ایانا درباره وضعیت واکسیناسیون جامعه عشایری گفت: با درخواست سازمان امور عشایر ایران از وزارت بهداشت، از ابتدای مرداد تمامی افراد بالای ۱۸سال عشایر تحت پوشش واکسیناسیون در برابر بیماری کرونا قرار گرفته‌اند.

 وی ادامه داد: بر اساس اطلاعات واصله از وزارت بهداشت، در اواسط شهریور ماه بیش از ۶۰درصد عشایر فاز اول واکسن کرونا و حدود ۴۰درصد نیز فاز دوم واکسن را دریافت کرده‌اند و پیش‌بینی می‌شود تا پایان آبان ماه میزان واکسیناسیون عشایر به ۷۰درصد برسد.

احمدی ‌میرقائد بابیان اینکه بر اساس گزارش مرکز آمار در سال ۹۹، جمعیت عشایری  کشور بیش از یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است، گفت: 252 هزار خانوار عشایری در بیش از ۱۵ هزار نقطه از کشور به‌صورت پراکنده زندگی می‌کنند.

مدیرکل دفتر ساماندهی و هماهنگی سازمان امور عشایر ایران با اشاره به اینکه جامعه عشایری با تقدیم 10 هزار شهید، سه برابر میانگین سایر اقشار، شهید تقدیم نظام کرده اند، افزود: عشایر با تأمین 25درصد از گوشت قرمز مورد نیاز کشور نقش بسیار مهمی در امنیت غذایی جامعه ایفا می‌کنند و سالانه ۹ تا ده میلیون رأس دام توسط عشایر به بازار عرضه می‌شود و تولید 35 درصد از صنایع‌دستی و مدیریت ۸۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور نیز توسط عشایر انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از مسائل مهم حوزه عشایری توجه به وضعیت بهداشت این قشر است، افزود: وجود مراکز و خانه های بهداشت به‌عنوان یک شاخص مهم در سنجش بهداشت جامعه به شمار می‌رود.

احمدی میرقائد یادآور شد: با حمایت شورای عالی عشایر، سند مهم و راهبردی در ارتقاء رفاه اجتماعی و توجه به یکی از مهمترین شاخص های توسعه انسانی یعنی بهداشت و درمان با عنوان "برنامه ویژه ارتقاء سطح برخورداری عشایر از خدمات بهداشتی، درمانی، بیمه ها و خدمات حمایتی" به تصویب هیات وزیران رسیده و وزارتخانه های "بهداشت، درمان و آموزش پزشکی" و "تعاون، کار و رفاه اجتماعی" را موظف به انجام برنامه‌ها و اقدامات ارزشمندی کرده است.

مدیرکل دفتر ساماندهی و هماهنگی سازمان امور عشایر ایران گفت: بر اساس برنامه ویژه "ارتقاء سطح برخورداری عشایر از خدمات بهداشتی، درمانی، بیمه ها و خدمات حمایتی" در بخش بهداشت در سال های ۹۸ تا ۹۹ با راه‌اندازی ۱۲۶ خانه بهداشت و در سال جاری نیز با ۱۳۰ خانه بهداشت، گام بلندی در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به عشایر برداشته شده است.

وی ادامه داد: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده تا پایان سال جاری نیز ۱۳۴ خانه بهداشت سیار به مراکز بهداشت عشایری افزوده خواهد شد و به این ترتیب تعداد مراکز خانه بهداشت فعال در حوزه عشایری به ۴۰۰ مرکز خواهد رسید و شاخص برخورداری عشایر از پوشش خانه بهداشت به بیش از 55 درصد می رسد.

احمدی میرقائد با اشاره به اینکه  از یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار نفر عشایر حدود یک میلیون نفر مورد غربالگری قرار گرفته‌اند، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده کوچ عشایر با حداقل ارتباط با مناطق روستایی و شهری انجام شد و همچنین دام‌ آنا نیز به‌صورت مکانیزه جابه‌جا شدند.

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ٦ مهر ١٤٠٠ - ١٩:٣٥
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: