پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


کاهش 50درصدی علوفه در مراتع استان بوشهر

خسارت 70 میلیارد تومانی خشکسالی به عشایر بوشهر

مدیر امور عشایر بوشهر اعلام کرد خشکسالی 70 میلیارد تومان به عشایر این استان خسارت وارد کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر بوشهر، مدیر امور عشایر استان بوشهر در گفتگو با ایرنا گفت: با کاهش ۵۳.۳درصدی بارش‌ها در سال آبی زراعی جاری و وقوع خشکسالی، ۷۰ میلیارد تومان به مراتع ییلاقی و قشلاقی عشایر استان بوشهر خسارت وارد شده‌ است.

عبدالمحمد امینی زاده افزود: کم بارشی و خشکسالی‌ کاهش ۵۰ درصدی علوفه در مراتع استان را به دنبال داشته به نحوی که میزان تولید علوفه دام عشایر این استان از ۲۸هزار و ۸۰۰ تن در سال به ۱۴هزار و ۴۰۰ تن کاهش یافته است.

وی بیان کرد: درحال حاضر دام‌ عشایر بوشهر (در قشلاق) از ۶۴۰ هزار هکتار مرتع و در مناطق ییلاقی استان‌های فارس، چهارمحال و بختیاری و اصفهان در سطح ۵۵۰ هزار هکتار مرتع تعلیف می‌شوند.

امینی زاده با اشاره به اقدامات وزارت جهاد کشاورزی و سازمان امور عشایر برای کاهش اثرات خشکسالی در مناطق عشایری، اظهار داشت: از ابتدای سال جاری یکهزار و ۱۰۰ تن نهاده دامی شامل جو و سبوس به ارزش هفت میلیارد تومان از سوی اتحادیه و شرکت‌های تعاونی عشایری استان خریداری شده که  چهار میلیارد تومان آن از سوی دولت به عنوان یارانه پرداخت شده و سه میلیارد تومان دیگر را بهره‌برداران باید تامین کنند.

مدیر امور عشایر بوشهر گفت: همچنین برای کاهش اثرات ناشی از خشکسالی تعداد چهار دستگاه کامیون تانکردار آبرسان در مناطق ییلاقی به عشایر استان آبرسانی می کنند و با ورود عشایر به مناطق قشلاقی استان کار آبرسانی به آنان با ۹ دستگاه کامیون تانکردار آبرسان انجام می‌شود.

وی پرداخت یک میلیارد و ۴۸۰ میلیون تومان تسهیلات با سود ۱۰درصد از محل اعتبارات صندوق توسعه با بازپرداخت یک ساله را از جمله حمایت‌های انجام شده از عشایر این استان عنوان کرد و افزود: پی‌گیری‌های لازم برای پرداخت تسهیلات ماده 10 و 12 مدیریت بحران نیز انجام شده و با آغاز کوچ پایزه عشایر و ورود آنان به مناطق قشلاقی استان پرداخت شود.

  • تاریخ درج خبر : يکشنبه ٢١ شهريور ١٤٠٠ - ٢٣:٢٧
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: