پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


سفر یک روزه دکتر ساداتی نژاد به استان مرکزی

دیدار وزیر جهادکشاورزی در روز ملی روستا و عشایر با عشایر زرندیه

وزیر جهاد کشاورزی در روز ملی روستا و عشایر از طرح آبرسانی به ۱۴ محله عشایری زرندیه بازدید و با عشایر این منطقه دیدار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از امور عشایر استان مرکزی، وزیر جهاد کشاورزی روز پنجشنبه 15 مهرماه "روز ملی روستا و عشایر" از طرح آبرسانی به 14 محله عشایری شهرستان زرندیه که زمینه بهره مندی ساکنان این مناطق از آب آشامیدنی بهداشتی را فراهم نموده است، بازدید کرد.

 رئیس سازمان امور عشایر ایران در این بازدید باز ارائه گزارشی از پروژه تامین آب 14 قشلاق عشایری زرندیه به وزیر جهاد کشاورزی، گفت: آبرسانی به مناطق عشایری یکی از پروژه های بزرگ این سازمان است و طرح آبرسانی در شهرستان زرندیه نیز شامل ایستگاه پمپاژ، خط انتقال آب، تجهیز چاه و خط انتقال شبکه برق و حفر چاه عمیق است که نیاز عشایر منطقه به آبا آشامیدنی بهداشتی را برطرف کرده است.

شاهپور علائی مقدم با بیان اینکه این طرح 14 محله عشایری را از نعمت آب سالم و پایدار بهره مند کرده است، افزود: اعتبار این طرح 300 میلیارد ریال بود که 175 میلیارد ریال آن از طریق سازمان امور عشایر و 25 میلیارد ریال بنیاد برکت و باقی مانده نیز از بودجه تخصیصی مجلس شورای اسلامی تامین شد.

وی گفت: در راستای ارتقای شاخص های برخورداری آب در مناطق عشایری، سازمان امور عشایر در برنامه ششم توسعه و بودجه سنواتی با همکاری مجلس و دستور رهبری از سال 98 به طرح های آبرسانی عشایر بودجه تخصیص یافت.

علائی مقدم افزود: در قانون بودجه سال 98 آبرسانی روستایی مطرح شد اما عشایر در این طرح مغفول مانده بود که با پیگیری به عمل آمده گزارش هایی به مقام معطم رهبری ارسال شد و ایشان نیز دستور دادند تا مناطق عشایری نیز از اعتبارات صندوق توسعه ملی استفاده کنند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران بیان کرد: در سال 98 بیش از 252 میلیارد تومان اعتبار با تخصیص کامل برای تامین آب سالم به مناطق ییلاقی و قشلاقی تعیین شد که این اعتبار در سال گذشته 135 میلیارد تومان بود.

وی عنوان کرد: با همکاری کمیسیون کشاورزی مجلس امسال میزان اعتبار تخصیصی یافته به سازمان امور عشایر 370 میلیارد تومان مصوب شد که گامی موثر در راستای بهبود شرایط زندگی و تامین رفاه شهروندان محسوب می شود.

علائی مقدم یادآور شد: جمعیت عشایری استان مرکزی پنج هزار نفر است و میانگین سرانه دام این استان از کشور بالاتر است به طوری که میانگین کشورزی 95 تا 100 راس است اما میانگین دام عشایر استان مرکزی 290 راس دام است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: پنج ایل بزرگ از جمله شاهسون، دامغانی و احمدلو با 330 هزار دام و در اختیار داشتن 350 هزار هکتار مرتع در استان مرکزی ساکن هستند و عشایر استان های قم، قزوین، سمنان و البرز نیز هر سال به عنوان مهمان به این استان کوچ می کنند.

  • تاریخ درج خبر : شنبه ١٧ مهر ١٤٠٠ - ٠٩:٠٤
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: