نسخه چاپی


تعویق کوچ بهاره عشایر استان کرمان

عشایر کرمان برای کوچ عجله نکنند

مدیرکل امور عشایر شمال استان کرمان با بیان اینکه به عشایر اعلام شده به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و تا گذر از این شرایط به منظور کوچ بهاره عجله نکنند گفت: عشایر با همکاری منابع طبیعی، با آرامش و طبق ضوابط و همراه با رعایت قوانین و مقررات قانونی مراتع را ترک کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر استان کرمان، رضا نیکزادی در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا افزود: امور عشایر شمال کرمان به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در حد توان از ظرفیت های مختلف از جمله تشکل های عشایری، گروه های تعاونی، معتمدین و ریش سفیدان به منظور اطلاع رسانی به عشایر  استفاده کرده است.

وی اظهار داشت: ارتباط تنگاتنگ بین دام و انسان در مناطق عشایری و اینکه عشایر به عنوان مرزداران در نقاط مرزی استان کرمان سکونت دارند و شرایط زیستی و نوع زندگی این قشر خواه و ناخواه ارتباطات و مراودات قومی و قبیله ای را با استان های همجوار به وجود می آورد لذا بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به ویروس کرونا هستند.

نیکزادی بیان داشت: به دلیل سخت گذر بودن مناطق عشایری و بودن برخی مناطق در نقاط کور، استفاده از رسانه های گروهی و وسایل ارتباطی ممکن نیست لذا طبق تفاهمنامه همکاری بین سازمان امور عشایر ایران و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص مسائل و مشکلات بهداشتی منعقد گردیده است.

وی ادامه داد: با توجه به شیوع ویروس کرونا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید برنامه های پیشگیرانه خود از جمله آموزش، اطلاع رسانی و تهیه و توزیع اقلام بهداشتی را برای عشایر انجام دهد و ادارات دامپزشکی باید نظارت کافی بر بهداشت اماکن دامی داشته باشند و واکسیناسیون دام عشایر را در دستور کار قرار دهند.

وی در ادامه بیان داشت:  کوچ بهاره عشایر به مناطق ییلاقی که از نیمه دوم فروردین آغاز می شود یکی از موضوعاتی است که پیگیری شده و در حال بررسی است و به عشایر اعلام شده که کوچ زود هنگام را انجام نداده تا از این شرایط عبور کنیم.

مدیرکل امور عشایر شمال استان کرمان افزود: از آنجایی که مجموعه اداره کل امور عشایر در خصوص ثبت آمار مبتلایان احتمالی به ویروس کرونا مسئولیتی ندارد ضمن اینکه تاکنون موردی نیز از مناطق عشایر نشین گزارش نشده و در عین حال این اداره کل آمادگی این را دارد که با استفاده از تمامی امکانات همکاری لازم را با دستگاه های مرتبط و متولی داشته باشد.

 

  • تاریخ درج خبر : يکشنبه ٢٥ اسفند ١٣٩٨ - ٠٨:٢٧
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: