جمعه ٠٤ اسفند ١٣٩٦  |  
سومين نمايشگاه توانمندي هاي روستاييان و عشاير كشور 15 تا 18 اسفند در نمايشگاه بين المللي تهران برگزار مي شود.
درباره سازمان

عشایر کوچنده به مردمی اطلاق می‌شود که به طور همزمان دارای سه ویژگی زیر باشند:

الف - ساخت اجتماعی عشیره‌ای مبتنی بر سلسله مراتب ایلی

ب - اتکای اصلی معاش به دام و دامداری

پ - شیوه زندگی شبانی مبتنی بر کوچ

جامعه عشايري كشور، جامعه اي است کاملاً مولد و میراث دار هویت دینی و فرهنگی کشور که زندگی آنها بر مبنای کوچ و بهره برداری از شرایط اقلیمی و طبیعی و با تکیه بر دامداری بنا نهاده شده است. این شیوه زندگی که از ابتدای خلقت در اکثر کشورهای جهان جاری بوده است، بهترین شیوه تولید و بهره برداری از منابع طبیعی و ضامن حفظ محیط زیست و منابع پایه به شمار می رود.

جامعه عشایری با وجود دارا بودن کمتر از 2 درصد جمعيت كشور (حدود 1.2 میلیون نفر)، نقشی بسیار مهم و حیاتی در تولید و اقتصاد کشور ایفا می کند. این جامعه به عنوان یکی از جوامع سه گانه کشور در کنار جوامع شهری و روستایی، با داشتن بالغ بر 24 ميليون راس دام (حدود 25 درصد دام سبك كشور)، بيش از 20 درصد گوشت قرمز و پروتئین موردنیاز را توليد کرده و نقش بارزي در ساير فرآورده‌های دامي دارد. همچنین بیش از 35 درصد صنايع دستي توليدي كشور، با همه ارزشهاي تاريخي و هویت فرهنگي كه اين صنايع دارند، توسط عشایر توليد مي شود. از سوی دیگر، حدود 38 درصد مراتع كشور در اختيار این قشر زحمتکش و تولیدکننده است و در عرصه‌اي حدود 59 درصد مساحت كشور پراكنده هستند.

عشایر، علاوه بر مولد بودن، مرزبانان امینی برای کشورند و هر چادر عشایری به منزله یک کارگاه تولیدی و یک پاسگاه انتظامی برای کشور است. اهمیت عشایر و نقش مهم آنها در تامين امنيت كشور به ویژه در مناطق مرزي و دور افتاده انکارناپذیر است. عشایر ایران علاوه بر اينكه خود توليدكننده هستند، مشاغل زیادی را در خارج از جامعه عشايري در زمينه های صنعتي، بارزگاني و خدمات پشتيباني مي كنند.

با وجود این، اين جامعه با اين خدمات و جايگاه ارزشمند، كمترين بهره را از خدمات و امکانات موجود در کشور داشته و در عین حال، با كمترين توقع، بيشترين خدمت را به كشور  عرضه مي کنند. از این رو ضرورت برنامه‌ریزی و ارائه خدمات مناسب و متناسب با شان و منزلت و نيازهاي آنها، کمترین کاری است که می توان در قبال آنها انجام داد.

سازمان امور عشایر ایران به عنوان یک سازمان فرابخشی و ویژه خدمات‌رسانی به عشایر ایجاد شده است تا ضمن ارائه خدمات لازم به عشایر، سیاستگذاری، تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری های مناسب را با هدف ساماندهی به کوچ و اسکان عشایر انجام دهد.

در حال حاضر، این سازمان با در اختیار داشتن کارکنانی مجرب، دلسوز و آشنا به مسایل عشایری و با دارابودن 28 اداره استانی (در سطوح اداره کل، مدیریت، اداره و نمایندگی) در سراسر کشور به ارائه خدمات به عشایر عزیز می پردازد. این خدمات را می‌توان در دو بخش ساماندهی به کوچ و ساماندهی به اسکان دسته بندی کرد. در حقیقت، انتخاب شیوه زندگی (کوچ یا اسکان) بر عهده خود عشایر است و این عشایر هستند که انتخاب می‌کنند همچنان کوچنده باشند و به شیوه زندگی سابق خود ادامه دهند و یا اسکان یابند و اصطلاحاً یکجانشین شوند.

همانطور که گفته شد، عمده فعالیت‌های سازمان امور عشایرایران در خدمات رسانی به عشایر در قالب برنامه ساماندهی به کوچ و اسکان انجام می شود که شامل پنج طرح اصلی زیر است:

1- طرح عملیات اجرایی اسکان.

2- طرح ارائه خدمات پشتیبانی به کوچندگان.

3- طرح مطالعات جامع ساماندهی مناطق عشایری.

4- طرح جایگزینی سوخت فسیلی.

5- نیازسنجی و ارائه نیازهای جامعه عشایری به سایر دستگاه ها

هر یک از این طرح ها در قسمت " آشنایی با فعالیتهای سازمان" شرح داده شده است.


  ارتباط با سازمان کد پستی: 1416943571
  آدرس: تهران- میدان فلسطین - خیابان فلسطین - خیابان بزرگمهر - نبش خیابان برادران مظفر - پلاک 12
ایمیل سازمان: Ashayer@ashayer.ir
  تلفن های تماس: 66412360 و 5-66973883-021   دورنگار: 66412691     سامانه پیام کوتاه: 664 000 100
روابط عمومی:  66973789

 

 
كلیه حقوق مادی و معنوی این سامانه متعلق به سازمان امور عشایر ایران است.
اجرا شده توسط پورتال سازمانی آریانیک