نسخه چاپی


رئیس امور عشایر استان مرکزی خبر داد:

14 هزار راس دام عشایر استان مرکزی تحت پوشش بیمه قرار گرفت

رئیس امور عشایر استان مرکزی گفت: امسال برای نخستین بار حدود 14 هزار راس دام عشایر این استان زیرپوشش بیمه پایه دام عشایر قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از امور عشایر استان مرکزی، منصوری با بیان این خبر اظهار داشت: بیش از ۸۰ درصد حق بیمه دام  عشایر از محل یارانه پرداخت می‌شود و به ازای هر راس دام فقط  ۱۳ هزار ریال حق بیمه توسط بهره‌بردار پرداخت و برای یک سال از خدمات بیمه بهره‌مند می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تفاهم نامه ای در این راستا بین سازمان امور عشایر کشور و صندوق بیمه کشاورزی منعقد شده است، افزود: صندوق بیمه کشاورزی به منظور توسعه پوشش بیمه دام عشایر در خسارات ناشی از حوادث قهری، سوانح طبیعی و بیماری‌های واگیردار و قرنطینه‌ای و کمک به ثبات و امنیت شغلی عشایر، غرامت بیمه‌گذران خسارت دیده را به موقع پرداخت می‌کند.

منصوری جمعیت دامی عشایری استان مرکزی را ۳۰۰ هزار راس بیان کرد و افزود: بیمه در شرایط سخت و درصورتی‌که مشکلی برای دام‌ عشایر به‌وجود آید می‌تواند کمک کننده باشد و در امنیت شغلی عشایر نقش مهمی دارد.

رئیس امور عشایر استان مرکزی گفت: امسال سه هزار تن نهاده‌های دامی شامل کنسانتره، سبوس و جو و ۱۹ آبشخور دامی بین عشایر استان توزیع شده است.

وی با بیان اینکه ایلات استان مرکزی از متنوع‌ترین جمعیت‌های عشایری کشور هستد،افزود: جایگاه اصلی عشایر ایل مغان و شاهسون بغدادی استان اردبیل است و ایامی از سال را در شهرستان ساوه و زرندیه مستقر هستند.

منصوری ادامه داد: عشایر ایل سنگسری نیز که جایگاه اصلی شان استان های سمنان، تهران و البرز است به طور فصلی در شهرستان زرندیه در منطقه رودشور، چکنه و عباس آبادگوی داغ مستقر می شوند.

رئیس امور عشایر استان مرکزی گفت: عشایر طایفه کله‌کوهی که جایگاه اصلی آنان استان فارس است نیز در زرندیه و عشایر کرد کلهر که بخشی از زیست‌شان در کرمانشاه است در شهرستان ساوه در منطقه قره چای، گزل‌دره و شریف آباد ساکن می‌شوند.

وی اضافه کرد: عشایر دیگر استان ایل ذلکی است که جایگاه اصلی آنان استان لرستان و خوزستان است که در شهرستان خمین و روستای قره‌کهریز زیست موقت دارند.

  • تاریخ درج خبر : پنج شنبه ١٦ آبان ١٣٩٨ - ٠٨:٠٠
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: