نسخه چاپی


رئیس سازمان امور عشایر ایران:

دولت توجه ويژه اي به روستائيان و عشاير دارد

رئیس سازمان امور عشایر ايران گفت: بزرگترین کاری که در دولت یازدهم و دوازدهم انجام شد، توجه به منزلت اجتماعی روستائیان و عشایر بود.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ايران، كرمعلي قندالي امروز سه شنبه 17 مهر ماه در پنجمين همايش روز روستا و عشاير اظهار داشت: در نظام برنامه‌ ریزی و تصمیم گیری، روستا و عشایر مغفول مانده بود، اما در پنج و شش سال اخیر توجه ویژه اي به روستائيان و عشایر شده و امید و نشاطی را در این حوزه احساس می‌کنیم.

وي با اشاره به توجه ویژه به حوزه عشایری در برنامه ششم توسعه، بيان داشت: در برنامه پنجم توسعه فقط یک بار نام عشایر مطرح شده بود، اما در برنامه ششم در ۱۷ نقطه موضوع عشاير مطرح شده که نماد اصلی آن برخورداری عشایر از مالیات ارزش افزوده است که سالانه حدود ۱۵۰ میلیارد تومان از اين محل برای عمران و توسعه مناطق عشایری مصرف می‌شود.

رئیس سازمان امور عشایر ايران با بيان اينكه در سه چهار سال گذشته اقدامات خوبی در حوزه عشایری انجام شده كه بي سابقه بوده است، اظهار داشت: به طور نمونه 400 میلیارد تومان از محل ماده 10 و 12 با سود 4 درصد و دور برگشت پنج ساله و ضمانت زنجیره ­ای با عاملیت بانک کشاورزی کاملاً تخصیص پیدا کرد و جذب شد و کمک بزرگی به نگهداشت این مردم و ادامه تولید آنان كرده است.  

وي افزود: در بحث جذب ۴۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی، سال گذشته ۲۰۷ میلیارد تومان از این مبلغ، برای عشایر تخصیص پیدا کرد و با عاملیت بانک کشاورزی بصورت 100 درصد جذب شد.

قندالی در خصوص طرح زنجیره تولید، ابراز داشت: در موضوع زنجیره تولید از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و با عاملیت بانک کشاورزی در سه سال گذشته دو میلیون و ۱۰۰ هزار راس دام در این زنجیره قرار گرفت و با انجام روش علمي تغذيه ۱۵۱ هزار تن در مصرف علوفه صرفه جویی صورت گرفت و به ازای هر خانوار عشایری، ۶ میلیون ۹۰۰ هزار تومان افزایش درآمد ايجاد شد.

رئيس سازمان امور عشاير ايران با بيان اينكه در مدیریت بحران و تغییرات اقلیمی کسانی که در جبهه اول هستند مناطق عشایري و سامانه ­های عرفی آنان است، افزود: در موضوع اعتبارات مدیریت بحران نيز طي سال هاي گذشته در خصوص کمک به تشکل‌هاي عشايري اتفاقات خوبی را شاهد بودیم.

وي با اشاره به سه طرح مهمي كه در شوراي عالي عشاير بررسي و به تصويب هيات دولت هم رسيده، اظهار کرد: طرح ویژه ارائه خدمات آموزشی و فرهنگی، طرح ویژه ارتقای سطح سواد، دانش و مهارت و طرح بهداشت تحول بزرگی در ارائه خدمت به عشایر ایجاد می‌کند.

قندالي همچنين خواستار برگزاري سومين شوراي عالي عشايري در دولت تدبير و اميد شد.

رئیس سازمان امور عشایر در پایان با تقدیر از خدمات معاون توسعه روستایی در توسعه مناطق عشایری،گفت: در طول این چند سال دکتر رضوی خدمات ارزنده‌ای را در حوزه روستایی و عشایری انجام داده اند و با کمک‌های ایشان ۸۰ میلیارد تومان از تسهیلات اشتغال پایدار به عشایر کشور پرداخت شد.  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ١٨ مهر ١٣٩٧ - ٠٧:٠٥
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: