نسخه چاپی


معاون اول رئیس جمهور تاكيد كرد:

بايد روستائيان و عشاير را توانمند سازیم

معاون اول رئيس جمهور گفت: توانمندسازي روستائيان و عشاير از دستورالعمل های جدی دولت است و بايد روستائيان و عشاير را توانمند سازيم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ايران، اسحاق جهانگيري امروز سه شنبه 17 مهر ماه در پنجمين همايش روز روستا و عشاير اظهار داشت: بايد مراکز آموزش فنی و حرفه ای متناسب با زیرساخت هایی که در مناطق مختلف وجود دارد ايجاد شود تا به روستائیان و عشایر مهارت بیاموزند.

وی افزود: کسی که مهارت بیاموزد و وام با بهره مناسب در اختیارش گذاشته شود تبدیل به کارآفرین شده و ايجاد کار مي كند.

جهانگيري ادامه داد: حتی کارآفرین هایی که در شهرها هستند می­ توانند به روستاها و مناطق عشایری بروند و کار ایجاد کنند.

معاون اول رئیس جمهور گفت: باید زنجیره تولید محصولات کشاورزی را به نحوی ایجاد کنیم که بیشترین بازده و بهره آن به خود کشاورز برسد.

وی توسعه صنایع تبدیلی را ضروری دانست و گفت: صنایع تبديلي و بسته بندی هنوز یکی از نیازهای اصلي ما در توليد است که باید ایجاد کنیم.

رئيس شوراي عالي عشاير با اشاره به اختصاص 1.5ميليارد دلار تسهيلات اشتغال روستايي و عشايري از محل صندوق توسعه ملي، تاكيد كرد: اين تسهيلات مختص روستائيان و عشاير است و رانتي است كه دولت با سود 4 تا 6 درصد به روستائيان و عشاير مي دهد.

وي افزود: نيمي از این مقدار به صورت وام با قيمت ارز قبلی ارائه شده و از اين به بعد از طريق سامانه نیما در اختیار روستائیان و عشاير قرار می‌گیرد كه رقم قابل توجه اي است. 

جهانگیری بر نظارت بیشتر بر پرداخت تسهیلات روستایی و عشايري تاکید کرد و افزود: این پول متعلق به کسانی است که در مناطق روستایی و عشايري ایجاد اشتغال کنند و باید دقت شود عده‌ای رانت جو از آن سواستفاده نکنند و اگر کسی تخلف کرد باید با او بر خورد قاطع شود.

معاون اول رئیس جمهور بيان داشت: طرح‌ها و صنایع کوچک، راه ایجاد اشتغال در کشور هستند به شرطی که هم اقتصادی باشند و هم کسی که می‌خواهد این کار را انجام دهد اهلیت داشته باشد.

وي با اشاره به اينكه استفاده صحیح از آب در کشاورزی جزو جهت گیری های اصلی و حیاتی کشور است، اظهار داشت: 90 درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود و اگر در کشاورزی حدود 20 درصد صرفه جویی شود همه دغدغه هایی که برای آب داریم از بین می رود و این شدنی است.

معاون اول رئيس جمهور با بيان اينكه کسانی که از آبرسانی مدرن استفاده می‌کنند توسط دولت حمایت می‌شوند، افزود: وزارت جهاد کشاورزی طرح های بسیار خوبی در دست اجرا دارد و باید حرکت عظیمی برای اصلاح سیستم آبیاری انجام شود.

وي همچنين كشت گلخانه اي را يكي از مهمترين طرح ها در ايجاد اشتغال عنوان كرد.معاون اول رئيس جمهور در بخش ديگري از سخنانش با بيان اينكه بخشي از تغييرات جمعيت روستايي به شهري مربوط به روستاهايي است كه كم كم تبدل به شهر شده اند، خاطرنشان كرد: افزایش جمعیت شهری معنی‌اش این نیست که روستائیان به حاشیه‌های شهرها مهاجرت کرده اند. 

وي با اشاره به اينكه توسعه پايدار و متوازن زماني شكل مي گيرد كه در كنار توسعه شهري توسعه روستايي نيز اتفاق بيافتد، گفت: ساكنان روستاها بايد احساس كنند نيازهاي اوليه زندگي مثل آب، راه، بهداشت، و حتي خدمات الكترونيك و اينترنت براي آنان فراهم است.

جهانگيري با اشاره به اينكه يكي از نقاط برجسته جمهوري اسلامي اين است كه زيرساخت هاي توسعه روستايي را فراهم كرده است، افزود: ما الان با افتخار مي گوييم بيش از 92 درصد روستاهاي كشور داراي راه آسفالته هستند و در دولت تدبير و اميد نيز حدود 14 هزار كيلومتر راه روستايي احداث شده است.

معاون اول رئيس جمهور با تاكيد بر عزم دولت بر برخوردار نمودن روستاهاي بالاي 20 خانوار از نعمت گاز گفت: بر اساس آمار در حال حاضر 23 هزار روستا و تا پايان اين دولت 37 هزار روستا از نعمت گاز بهره مند مي شوند.

وي ادامه داد: در حوزه بهداشت 99 درصد جمعيت روستايي كشور تحت پوشش خدمات دولت قرار دارند و دو هزار روستا نيز تحت پوشش شبكه اينترنت قرار گرفته اند و اين كار بايد ادامه پيدا كند.

جهانگيري روستاها را سازه‌های اصلی هویت بخشی به ایران دانست و گفت: روستا یک نماد هویتی مهم است كه بايد به عنوان کانون توليد به آن توجه شود.

وی با تاکید بر توسعه متوازن شهرها و روستاها، تصریح کرد: توسعه شهرها وقتی شکل می‌گیرد که به توسعه روستاها توجه کنیم و نقاط ضعف را به صورت جدی شناسایی و براي آن برنامه اصلاحی تهیه کنیم.

معاون اول رئيس جمهور با اينكه از مسئولين و دستگاه هايي كه در خدمت روستائيان و عشاير هستند صميمانه قدرداني مي كنم به سخنان خود پايان داد.

در اين همايش از كتاب "طرح كمك به اشتغالزايي در مناطق محروم و روستائي" توسط معاون اول رئيس جمهور  رونمايي شد.


 

پنجمین همایش گرامیداشت روز ملی روستا و عشایر 

پنجمین همایش گرامیداشت روز  ملی روستا و عشایر

 

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ١٧ مهر ١٣٩٧ - ١٠:٥٤
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: