نسخه چاپی


رئیس سازمان امور عشایر ایران در خلخال:

اولین واحد تولید کنسانتره برای عشایر خلخال ایجاد می‌شود

رئیس سازمان امور عشایر ایران در سفر به خلخال گفت: اولین واحد تولید کنسانتره در خلخال با هدف اشتغالزایی و رفع نیازهای دامی عشایر ایجاد می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، شاهپور علائی مقدم در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در خلخال با اشاره به این‌که در جامعه عشایری ۱۵ مولفه در دستور کار قرار داشته و همین ۱۵ شاخصه حکم برنامه توسعه است، افزود: دو مولفه راه و آب شرب از اصلی‌ترین زیر ساخت‌های عشایری برای حمایت از این جامعه است.

وی با اشاره به وجود مشکل در راه‌های عشایری خلخال و کوثر گفت: ایلراه‌های عشایری در جنوب استان اردبیل احیاء می‌شود و قبل از کوچ عشایر در این منطقه، باید ایلراه‌ها عشایری در حد قابل قبولی مناسب‌سازی شود.

علائی مقدم یادآور شد: در کشور بیش از ۶۶ هزار کیلومتر ایلراه عشایری داریم که اعتبارات خوبی در سال‌جاری برای ساخت و بازسازی این راه‌ها در دستور کار قرار گرفته است.

رئیس سازمان امور عشایر افزود: ۵۰ میلیارد تومان برای ایلراه‌های عشایری اختصاص یافته و می‌توان بخشی از مشکلات عشایر را برطرف کرد و نیاز است این اعتبارات افزایش یابد.

وی بیان کرد: در زمینه اشتغال زنان عشایری در شهرستان‌های خلخال و کوثر سقف تسهیلات ارزان قیمت تا سقف ۲۰ میلیون تومان اختصاص یافته است.

گفتنی است، رئیس سازمان امور عشایر ایران به همراه "علی کریمی فیروزجایی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی و رئیس فراکسیون عشایری روز چهارشنبه 18 فروردین ماه برای بررسی مسائل و مشکلات عشایر اردبیل به  این استان سفر کرده اند.

دیدار با امام جمعه خلخال، رونمایی از سامانه صدور کارت هوشمند عشایر در خلخال، حضور در شورای عشایری خلخال و کلنگ زنی احداث راه عشایری در محدوده "سوسهاب" واقع در منطقه ییلاقی "پیازرود" خلخال ار برنامه های روز اول این سفر بود.

 

اعتبارات راه های عشایری افزایش یافته است

رئیس سازمان امور عشایر ایران در مراسم کلنگ‌زنی راه عشایری منطقه آق‌داغ در محدوده "سوسهاب" خلخال با اشاره به وجود بیش از ۶۶ هزار کیلومتر راه عشایری در کشور افزود: نگهداری این حجم از راه با توجه به از بین رفتن بخش بزرگی از راه‌ها بر اثر ریزش برف و باران نیازمند هزینه‌کرد و اعتبارات کلان و همت مضاعف برای ساماندهی، بازسازی، مرمت و تیغ‌زنی است.

وی با اشاره به اختصاص یک میلیارد تومان در سال جاری برای احداث راه‌ جدید عشایری در خلخال، افزود: پروژه احداث راه عشایری روستای "سوسهاب" تا ییلاق "طویستان" به طول دو کیلومتر تا پایان تابستان امسال اجرا و تکمیل می شود.

علائی مقدم با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین شاخص‌های توسعه برای زندگی عشایر تامین آب است، افزود: از ۹۰ کامیون تانکردار که از محل فاینانس برای آبرسانی سیار به عشایر کشور خریداری کردیم، ۱۱ کامیون به عشایر استان اردبیل اختصاص یافته و در تامین علوفه و جو موردنیاز دام عشایر نیز توجه ویژه شد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران از تخصیص ۴۸ میلیارد تومان و جذب ۶ نفر نیروی انسانی طی سال‌های ۸۹ و ۹۹ در اداره کل امور عشایر اردبیل خبرداد و گفت: ما به همه تعهدات خود در قبال امضای تفاهم‌نامه همکاری با استانداری اردبیل برای تامین اعتبارات ملی و استانی عمل کرده ایم ولی استانداری اردبیل نسبت به تامین سهم اعتباری خود از محل اعتبارات استانی هنوز عمل نکرده است.

وی اظهارکرد: با تبدیل نمایندگی امور عشایر خلخال به اداره امور عشایر که از مصوبات سال‌های گذشته دولت بوده و تاکنون عملی نشده است، ضمن تسریع در رسیدگی به امور عشایر و افزایش نیروی انسانی، اعتبارات و امکانات مورد نیاز عشایر منطقه افزایش می‌یابد.

 


  • تاریخ درج خبر : پنج شنبه ١٩ فروردين ١٤٠٠ - ١٢:٤٧
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: