نسخه چاپی


رئیس سازمان امور عشایر ایران خواستار شد:

احیای نام عشایر در فدراسیون ورزش های روستایی و بازی های بومی و محلی

رئیس سازمان امور عشایر ایران با انتقاد از حذف نام عشایر از فدراسیون ورزش های روستایی و بازی های بومی و محلی خواستار احیای نام عشایر در این فدراسیون شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، رئیس فدراسیون ورزش های روستایی و بازی های بومی و محلی با حضور در سازمان امور عشایر با رئیس سازمان دیدار و در خصوص همکاری های مشترک گفتگو و تبادل نظر کردند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران در این نشست با بیان اینکه ما متولی ورزش عشایر نیستیم اما مطالبه گر آن هستیم، گفت: آمادگی داریم با فدراسیون ورزش های روستایی و بازی های بومی و محلی برای استعدادیابی ورزشکاران عشایری کشور همکاری کنیم و کمک کنیم این ورزشکاران در عرصه ملی حضور پیدا کنند.

شاهپور علائی مقدم با انتقاد از حذف نام عشایر از فدراسیون ورزش های روستایی و بازی های بومی و محلی خواستار احیای نام عشایر در این فدراسیون شد و ادامه داد: جمعیت عشایری یک جمعیت با استعداد هستند و می توانند برای فدراسیون ورزش های روستایی و بازی های بومی و محلی افتخار آفرینی کنند.

 رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: در موضوع کرونا 750 هزار نفر از عشایر پایش شدند که کمتر از 1000 نفر مبتلا شده اند و تنها سه نفر فوتی داشتند که این به معنای این است که این جامعه از نظر فیزیک از بنیه خوبی برخوردار هستند.

 وی اظهار داشت: ما جشنواره های مختلفی برگزار می کنیم و ورزش های محلی وجود دارند که شناسایی و ثبت نشده اند که می توانیم در این زمینه با فدراسیون همکاری داشته باشیم.

علائی مقدم با بیان اینکه در زمینه برون مرزی برای عشایر هیچ کاری نکرده ایم و لازم است در این زمینه فعال تر باشیم، افزود: امور بین الملل را باید در حوزه ورزش های محلی و عشایری فعال کنیم و با کشورهای همسایه مثل ازبکستان، قزاقستان، تاجیکستان و ... که فرهنگ نزدیک به هم داریم همکاری داشته باشیم.

 رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه عشایر هویت و سند افتخار ایران هستند، تصریح کرد: در جشنواره های ورزشی می توانیم با معرفی و فروش محصولات عشایر برای آنان منافع اقتصادی داشته باشیم و یک فستیوال بزرگ برگزار کنیم.

 وی در پایان خواستار عضویت یک نفر از سازمان امور عشایر در هیات رئیسه فدراسیون روستایی و بازی های بومی و محلی برای تقویت ارتباط و همکاری های دوجانبه شد.


مسابقات بین المللی عشایری در 2021 برگزار می شود

رئیس فدراسیون ورزشی روستایی و بازی های بومی و محلی نیز در این دیدار با استقبال از همکاری مشترک با سازمان امور عشایر، اظهار داشت: ورزش های سنتی و بومی و محلی یکی از بهترین ابزارهای تبلیغی برای نظام است که فرهنگ خودمان را ترویج کنیم.

محمدتقی امیری خراسانی با اشاره به اینکه در سال 2018 مسابقات بین المللی عشایری در قرقیزستان برگزار شد، افزود: امسال به دلیل کرونا این مسابقات برگزار نشد و قرار است در سال 2021  در آذربایجان برگزار شود.

وی بیان داشت: فعالیت های ورزشی به کسب و کار و کارآفرینی کمک می کند و باید در این زمینه هم افزایی و همکاری داشته باشیم و از ظرفیت آموزش و پرورش و بسیج عشایری نیز استفاده کنیم.

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ٥ اسفند ١٣٩٩ - ١٣:٣٩
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: