يکشنبه ٠١ مهر ١٣٩٧  |  
رئيس سازما امور عشاير در ديدار با رئيس مركز آمار ايران : آمار دقيق نياز اصلي برنامه ريزي براي جامعه عشايري كشور است.
اخبار > در برنامه ششم برای یک میلیون و ۹۱۴ هزار نفر باید فرصت شغلی ایجاد کنیم


نسخه چاپی نسخه چاپی

سخنگوی دولت در همایش روز روستا و عشایر:

در برنامه ششم برای یک میلیون و ۹۱۴ هزار نفر باید فرصت شغلی ایجاد کنیم

محمدباقر نوبخت گفت: در برنامه ششم برای یک میلیون و ۹۱۴ هزار نفر باید فرصت شغلی ایجاد کنیم که تحقق این امر نیاز به توجه ویژه و برنامه‌ریزی است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه کاهش اشتغال جوانان در مناطق روستایی باعث نگرانی است، گفت: در برنامه ششم برای یک میلیون و ۹۱۴ هزار نفر باید فرصت شغلی در مناطق روستایی ایجاد کنیم که تحقق این امر نیاز توجه ویژه و برنامه‌ریزی است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمدباقر نوبخت در همایش روز ملی روستا و عشایر در سالن اجلاس سران اظهار کرد: امروزه کشورها منظرهای دیگری را برای توسعه یافتگی خود در نظر می‌گیرند و دیگر بر آن اساس تقسیم نمی‌شود که چقدر در زیر زمین‌شان منابع وجود دارد و یا چقدر بر روی زمین ساخت و ساز انجام داده‌اند، بلکه عنصری که کشورها را براساس آن رده‌بندی می‌کنند آن است که در آن کشور چقدر افراد فرهیخته وجود دارد.

 

وی افزود: در نگاه توسعه راه‌ها، پل‌ها، ذخایر معدنی دیگر یک اولویت نیستند بلکه نخبگان هر کشور در این ارتباط تاثیرگذارند که در برنامه ششم توسعه نیز چنین نگاهی به توسعه روستاها شده است.

 

نوبخت با اشاره به آخرین آمار سرشماری کشور گفت: جمعیت روستایی در این آمار 3.3 درصد تقلیل پیدا کرده‌اند و نرخ رشد جمعیت در جامعه روستایی 67 صدم درصد کاهش داشته که این دو عدد نشان می‌دهد جامعه روستایی کشور با تقلیل کیفیت همراه است.

 

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: برخی در  واکنش به این اعداد می‌گویند در این 5 سال تعدای از روستاهای کشور تبدیل به شهر شده است این حرف درست است اما باید توجه داشت که دلیل اصلی این امر افزایش مهاجرت از روستا به شهر است.

 

 

وی تصریح کرد: جمعیت کل بیکاری در روستاهای کشور به دلیل مهاجرت‌های صورت گرفته کاهش یافته است اما باید توجه داشت که وضعیت بیکاری جوانان 15 الی 25 سال از بیش از 18 درصد به بیش از 22 درصد افزایش یافته که این امر باعث نگرانی و در واقع کیفیت آن کاهش یافته است.

 

نوبخت ادامه داد: جمعیت فارغ‌التحصیلان جمعیت روستایی از 530 هزار نفر به 910 هزار نفر در آخرین سرشماری افزایش یافته است که این امر نشان می‌دهد در جمعیت روستایی کشورمان تعداد افراد تحصیلکرده بیشتر شده است.

 

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه در برنامه ششم توسعه 200 هزار مسکن روستایی بازسازی، نوسازی و بهسازی می‌شود گفت: اگر فردی اشتغال مورد نظر را در جامعه روستایی نداشته باشد دیگر نمی‌توان جلوی آن را برای ترک روستا گرفت بنابر این موضوع اشتغال در روستا بسیار مهم است.

 

نوبخت گفت: حتما باید اقدام ویژه‌ای برای اشتغال جوانان در مناطق روستایی در کنار اقداماتی که در گذشته انجام شده است صورت گیرد چراکه در برنامه ششم توسعه باید یک میلیون و 904 هزار فرصت شغلی در جامعه روستایی ایجاد کنیم که برای پاسخ دادن به این مهم باید توجه ویژه و برنامه‌ریزی انجام داد.

  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ١٧ مهر ١٣٩٦ - ١٠:١٢
  • /
  • ارسال به دوست
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

 


 
  ارتباط با سازمان کد پستی: 1416943571
  آدرس: تهران- میدان فلسطین - خیابان فلسطین - خیابان بزرگمهر - نبش خیابان برادران مظفر - پلاک 12
ایمیل سازمان: Ashayer@ashayer.ir
  تلفن های تماس: 66412360 و 5-66973883-021   دورنگار: 66412691     سامانه پیام کوتاه: 664 000 100
روابط عمومی:  66973789

 

 
كلیه حقوق مادی و معنوی این سامانه متعلق به سازمان امور عشایر ایران است.
اجرا شده توسط پورتال سازمانی آریانیک