پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


اولین کسانی که در خشکسالی خسارت می‌بینند عشایر هستند

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: امسال سخت‌ترین سال خشکسالی در کشور است و اولین کسانی که خسارت می‌بینند عشایر هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، نشست بررسی مشکلات و مسائل عشایر دماوند با حضور رئیس سازمان امور عشایر ایران، نماینده مردم فیروزکوه و دماوند در مجلس شورای اسلامی و جمعی از معتمدین و نمایندگان عشایر دماوند برگزار شد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران در این نشست در محل جهاد کشاورزی شهرستان دماوند اظهار داشت: در ۷۵سال گذشته که هواشناسی در ایران راه‌اندازی شده امسال با ۱۳۵میلی‌متر بارش سخت‌ترین سال خشکسالی در کشور است که در تامین علوفه مرتعی عشایر تاثیرگذار بوده است.

شاهپور علائی‌مقدم با بیان اینکه به ازای هر میلی‌متر کاهش بارندگی یک کیلوگرم کاهش علوفه مرتعی داریم، گفت: اولین کسانی که در خشکسالی خسارت می‌بینند عشایر هستند.

وی افزود: طبق تصمیم شورای قیمت گذاری محصولات اساسی کشاورزی طی این هفته قیمت گندم ۷۵۰۰تعیین و اعلام می شود که در قیمت جو و نهاده دامی تاثیرگذار خواهد بود.

علائی مقدم با بیان اینکه 400 تن نهاده دامی به عشایر دماوند اختصاص می‌دهیم که باید نظارت شود تا به دست عشایر واقعی برسد. افزود: همچنین به عشایر دماوند ۵۰میلیون تومان تسهیلات و به زنان عشایری شهرستان نیز ۲۰میلیون تومان وام با سود پایین پرداخت می‌کنیم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با تاکید بر ضرورت بروزرسانی آمار عشایر، گفت: اگر در آمار عشایر دماوند مشکلاتی وجود دارد باید پیگیری شود تا از طریق سامانه مربوط به سرشماری ثبتی مبنای عشایر بررسی و راستی‌آزمایی شود.

وی خاطرنشان کرد: عشایر در ۵۹درصد از عرصه‌های کشور پراکنده‌اند و خدمات‌رسانی به آنان دشوار و نیاز به بودجه و اعتبار و ماشین آلات و ابزار دارد که سازمان امور عشایر باید همه اینها را پیگیری و حق و حقوق عشایر را از دستگاه ها مطالبه کند.

در این نشست که مدیرعامل اتحادیه دامداران متحرک ایرانیان و مدیر امور عشایر استان تهران نیز حضور داشتند، معتمدین و نمایندگان عشایر دماوند مشکلات خود در زمینه تامین نهاده دامی، فروش دام، واکسیناسیون و بیمه دام و استفاده افرادی غیر از عشایر و برخی نهادها از مراتع شهرستان و اجاره دادن آن به عشایر را بیان و خواستار رسیدگی شدند.

  • تاریخ درج خبر : يکشنبه ١٤ شهريور ١٤٠٠ - ٠٦:٥١
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: