نسخه چاپی


مدیرکل امور عشایر استان ایلام:

۹۹ کانون استقرار عشایر در ایلام وجود دارد

مدیرکل امور عشایر استان ایلام گفت: تعداد ۹۹ کانون عشایری برای استقرار عشایر کوچرو در این استان وجود دارد که دارای منابع، امکانات و استعدادهای لازم برای ایجاد اشتغال و اسکان هستند.

به گزارش پایگاه طلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر ایلام، یاسمی با بیان اینکه این کانونها شامل کانونهای برنامه‌ریزی شده و خودجوش هستند، اظهار داشت: از این تعداد ۱۵ کانون عشایری به صورت سازمان یافته و براساس نظر اداره امور عشایر در نقاط مختلف استان هدایت شده‌اند.

وی افزود: اقدامات لازم برای تجهیز، اسکان و استقرار سازمان‌ یافته ۸۴ کانون عشایری که تاکنون بر اساس نظر اداره امور عشایر هدایت نشده‌اند در آینده نزدیک  انجام خواهد شد.

یاسمی یادآور شد: اساس و زیربنای مطالعات جامعه عشایری، بررسی و شناخت نیازمندی‌ها و قابلیت‌های آنان است.

مدیرکل امور عشایر ایلام مهم‌ترین فعالیت مهم در راستای حمایت از جامعه عشایری استان را تامین سوخت‌های فسیلی ذکر کرد و گفت: علاوه بر تامین سوخت در فصل زمستان و قشلاق، جلوگیری از تخریب جنگل‌ها و مراتع، توزیع کپسول گاز به صورت سبدی و توزیع پنل‌های خورشیدی بین عشایر استان از اقدامات انجام شده است.

وی اضافه کرد: تامین آب شرب، نگهداری و مرمت راه‌های عشایری، بهسازی چشمه‌ها و قنوات و تهیه علوفه عشایر در حین کوچ از دیگر فعالیت‌ها در راستای حمایت از عشایر این استان است.

یاسمی به همکاری دستگاه‌های اجرایی برای حمایت از عشایر استان اشاره کرد و یادآور شد: هر ساله جلسه شورای عشایری استان به ریاست استاندار برگزار می‌شود و در این جلسه دستگاه‌هایی نظیر راه و شهرسازی، آب و فاضلاب، حمل و نقل جاده‌ای، نیروی انتظامی و سایر ارگان‌ها وظایفی را برای حمایت از عشایر بر عهده می‌گیرند.

مدیرکل امور عشایر استان ایلام با بیان اینکه تولید گوشت قرمز و کاشت گیاهان دارویی از عمده‌ترین محصولات جامعه عشایری استان است، گفت: به منظور افزایش رفاه حال جامعه عشایری و افزایش درآمد آنان، تسهیلات پرواربندی دام پرداخت می‌شود که این اقدام منجر به افزایش تولید خانوارهای عشایری خواهد شد.

جامعه عشایر استان ایلام با ۹ هزار و ۷۳۶ خانوار و ۶۰ هزار نفر جمعیت حدود ۱۱ درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهند و با پرورش یک میلیون و ۴۰۰ هزار راس دام ۶.۵ درصد جمعیت دامی عشایر کشور را در اختیار دارند.

  • تاریخ درج خبر : شنبه ١٩ مهر ١٣٩٩ - ١٠:١٩
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: