پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی:

20 درصد گوشت قرمز آذربایجان شرقی را عشایر تولید می کنند

مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی گفت: 20 درصد گوشت قرمز و 30 درصد صنایع‌دستی آذربایجان شرقی توسط عشایر استان تولید می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ایانا، سیدمحمدحسن آل هاشم در نشست خبری وابستگی به دام و مرتع، با بیان اینکه حدود 2درصد جمعیت آذربایجان شرقی را عشایر تشکیل می‌دهند، اظهار داشت: عشایر آذربایجان شرقی در فصل ییلاق با سیزده هزار و 295 خانوار با جمعیت 70 هزار و 577 نفر، و در فصل قشلاق با هشت هزار و 97 خانوار با جمعیت 43 هزار و 857 نفر، در آذربایجان شرقی حضور دارند.

وی افزود: حدود ۱.3 میلیون واحد دامی و حدود یک ‌میلیون هکتار از ۲.۴میلیون هکتار مراتع استان در اختیار عشایر است که این مراتع، جزو بکرترین مراتع کشور محسوب می‌شود و خود عشایر مدیریت چرای این مناطق را به بهترین نحو انجام می‌دهند.

آل هاشم گفت: دو ایل بزرگ قره داغ و شاهسون و 9 طایفه مستقل، عشایر آذربایجان شرقی را تشکیل داده‌اند که تأمین‌کننده ۲۰درصد گوشت قرمز و 30درصد صنایع دستی استان هستند.

مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی گفت: عشایر آذربایجان شرقی سالانه هشت هزار و 880 تن گوشت قرمز، 65 هزار و 210 تن شیر، 855 تن پشم، 60 هزار مترمربع صنایع‌دستی داری و 3500 مترمربع صنایع‌دستی غیرداری تولید می‌کنند.

وی بیان داشت: مهم‌ترین شهرستان‌های عشایری استان شامل اهر، میانه، کلیبر، خدا آفرین، ورزقان، چاراویماق، مراغه و هریس می باشد و حدود ۵۹درصد عشایر استان در منطقه ارسباران حضور دارند.

آل هاشم بازسازی و مرمت و احداث راه‌‌های عشایر، احداث پل و بهسازی و نزدیک‌رسانی چشمه‌ها، احداث آبشخور، تهیه و توزیع نهاده‌های دامی توسط تشکل‌های عشایری، توزیع گاز مایع و ترویج فرهنگ عشایری را از جمله فعالیت‌های امور عشایر استان عنوان کرد.

مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی با اشاره به برپایی هفته بازار در مناطق عشایری استان برای فروش دام عشایر، در تشریح عملکرد این اداره در دو سال گذشته، گفت: انقلاب آب‌رسانی در مناطق عشایری با تأمین آب شرب پایدار به ۳۱قشلاق با جمعیتی بیش از ۴۵۰خانوار عملیاتی شده است.

وی از فعالیت هشت شرکت تعاونی و یک اتحادیه عشایری در استان خبر داد و گفت: از محل مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان مبلغ ۱۵۰میلیارد تومان به امور عشایر اختصاص داد شده که ۸۰میلیارد تومان آن برای راه و ۷۰میلیارد تومان نیز در حوزه  تامین آب است.

آل هاشم در تشریح وضعیت بهره‌مندی عشایر استان از زیرساخت‌ها، افزود: ۸۷درصد عشایر آذربایجان شرقی از راه دسترسی، ۹۰درصد از آب، ۹۵درصد از سوخت فسیلی و ۸۵درصد از مسکن مناسب بهره‌مند هستند.

مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: آذربایجان شرقی۱۱۳شهید، هفت آزاده و ۴۹جانباز عشایر دارد.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره سوارکاری عشایر که استان که هرساله با آغاز کوچ بهاره در اردیبهشت ماه برگزار می‌شود، افزود: امسال بیست و هشتمین دوره جشنواره به دلیل خشک‌سالی برگزار نشد اما در صورت مساعد بودن شرایط، در نیمه دوم مهرماه برگزار خواهد شد.

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ٢٨ شهريور ١٤٠٢ - ١٣:٥٩
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: