پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


آخرین مهلت ثبت نام، 30 خرداد 1402

نهمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب برگزار می شود

نهمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب به ‌منظور تقویت هویت ایرانی- اسلامی، امیدبخشی و محرومیت‌زدایی فرهنگی اجرا می‌ شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ها، نهمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب با ارزیابی عملکرد روستائیان و عشایر سراسر کشور و پشتیبانی از طرح‌های ابتکاری آنها اجرا می‌ شود.

تحقق عدالت فرهنگی، تمرکززدایی در مسیر ارتقا فرهنگی جامعه روستایی و عشایری، همسوسازی و ایجاد وحدت رویه در برنامه‌ریزی‌های نهادهای مسئول، احیا هویت روستایی و عشایری و سرعت‌ بخشیدن به نهضت توانمندسازی فرهنگی روستائیان و عشایر، شناسایی ایده‌ها و طرح‌های مرتبط با ترویج کتاب و کتاب‌خوانی و حمایت از اجرای آن‌ها، برقراری ارتباط بین اهالی قلم و کودکان و نوجوانان روستاها و عشایر، بالا بردن اعتماد به نفس کودکان و نوجوانان روستایی با مشارکت آنان در بحث‌های گروهی، کمک به تاسیس و تقویت کتابخانه‌های کوچک کلاسی، مهد کودکی، کانونی، آپارتمانی، محله‌ای و عادت‌دادن دانش‌آموزان برای مراجعه به کتاب‌فروشی‌های روستاها از اهداف این دوره از جشنواره است.

برنامه‌های ارسالی باید دارای ویژگی‌هایی ازجمله متناسب با نیازهای محلی، آیین‌های بومی و ارزش‌های دینی و فرهنگی، دارای تاثیرات مستمر در ارتقای سطح فرهنگ کتاب‌خوانی، برخوردار از مشارکت مردمی و پشتیبانی واحدهای اجرایی روستا و عشایر، دارای پوشش جمعیتی مناسب و توجه به زنان، کودکان و نوجوانان، استفاده خلاقانه از فضای مجازی و ظرفیت‌های ملی و محلی، تقویت‌کننده احساس تعلق ملی و اسلامی، تقویت‌کننده همگرایی دولت و ملت با ترویج فرهنگ تلاش و همکاری، تقویت‌کننده نشاط اجتماعی در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی، توجه به رفع محدودیت‌ها و آسیب‌ها، دارای قابلیت الگوبرداری و اجرا در دیگر مناطق، دارای محتوا و شیوه اجرای نو و با کیفیت و بهره‌مند از ظرفیت مفاخر علمی باشد.

روستاهایی که علاوه بر ارائه ایده ها و ابتکارات مرتبط با ترویج کتاب و کتابخوانی، نتایج اقدامات و برنامه های انجام شده را ارائه کنند، پس از داوری به عنوان روستای برگزیده شناخته شده و حمایتی های مادی و معنوی نهادهای مشارکت کننده را در جهت ارتقا سطح فعالیت های خود در آینده دریافت خواهند کرد.

 در مرحله نخست متقاضیان شرکت در جشنواره رویدادهای کتابخوانی (مسئولان طرح های کتابخوانی در روستاها) می بایست ابتدا در لینک http://platzaar.ir/villageregister  نسبت به بارگذاری اطلاعات اولیه و شخصی خود اقدام و رمز عبور خود را از طریق پیامک دریافت کنند.

در مرحله دوم متقاضیان شرکت در جشنواره باید ضمن رجوع به آدرسplatzaar.ir  کد کاربری و رمز عبور خود را وارد کرده و از شاخه خدمات، فرم معرفی دوستدار کتاب را تکمیل و اطلاعات لازم را بارگذاری و دکمه ذخیره را ثبت کنند.

 فرم‌ها و برنامه‌های پیشنهادی روستاها با مهر و امضای دهیار، رئیس شورای اسلامی روستا، مسئول کتابخانه (کتابخانه مساجد و عمومی) یا متولی طرح‌های کتاب‌خوانی باشد، فعالیت‌ها، مستندات (فیلم، عکس، گزارش، تقدیرنامه فعالیت‌های شاخص و ابتکاری)، فرم‌ها و برنامه‌های پیشنهادی جوامع عشایری با امضای دهیار باشد و در تمام برنامه‌ها اعم از اجرا شده یا پیش‌بینی شده باید اهداف، شیوه اجرای نهادهای مشارکت‌کننده و نحوه تامین بودجه، مشخص و اعلام شود.

نحوه امتیازدهی در این دوره از جشنواره؛ 70 درصد امتیاز شامل فعالیت‌های صورت‌گرفته در بازه زمانی فروردین 1401 تا خرداد 1402 و 30 درصد امتیاز شامل ایده‌ها و طرح‌های آتی است.

 آخرین مهلت ثبت نام، 30 خرداد 1402 است و داوری کشوری آن در سامانه، تیر 1402 و نتایج مرداد 1402 اعلام و آیین اختتامیه نیز شهریور 1402 برگزار خواهد شد.

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ٢ فروردين ١٤٠٢ - ٢١:٠٨
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: