پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


رئیس فراکسیون عشایری مجلس:

وجه اشتراک دو ملت ایران و بولیوی در تنوع قومیتی و قبایلی است

رئیس فراکسیون عشایری مجلس گفت: وجه اشتراک ملت ایران و بولیوی در تنوع قومیتی و قبایلی است که به عنوان یک خانواده در کنار هم زندگی می کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، علی کریمی فیروزجایی در مراسم مشترک ایران و بولیوی در حوزۀ اقوام و عشایر با بیان اینکه اشتراک ملت ایران و بولیوی در آزادی خواهی و مبارزه با استکبار است، اظهار داشت: بولیوی اسم خودش را از مبارز ملی سیمون بولیوار گرفت و کل انقلاب های آن منطقه معروف شد به انقلابات بولیواری، مثل جمهوری اسلامی ایران که در منطقۀ خاورمیانه در مقابل آمریکا ایستاد و همۀ ملت ها را با خودش همراه کرد.

عضو هیأت رئیسه مجلس و رئیس فراکسیون عشایری افزود: هر دو ملت جزو ملت های غنی هستند و از نظر تنوع گویشی و زبانی. ما 80 میلیون جمعیت داریم و حدود 100 گویش و زبان محلی داریم و جزو کشورهای غنی دنیا هستیم.

وی ادادمه داد کشور بولیوی نیز حدود 12 میلیون جمعیت دارد با حدود 36 گویش محلی. زبان رسمی آنها اسپانیولی است و حدود 36 زبان محلی دارند که فرصت های ارزشمند تاریخی و سرمایه های گرانقدر یک ملت اند.

کریمی فیروزجایی دربارۀ برگزاری این مراسم گفت: همایش هایی از این دست می تواند به انتقال تجربیات چه در حوزه های فرهنگی و اجتماعی و چه در حوزه های اقتصادی و کشاورزی و مخصوصاً دامپروری کمک کند.

رئیس فراکسیون عشایری بیان داشت:  این چادرهایی که امروز در نمایشگاه می بینید در کشور ما به سیاه چادر معروف اند امروز تبدیل به یک بنگاه کارآفرینی، تولیدی و اشتغالزا تبدیل شده است.

این عضو هیأت رئیسۀ مجلس شورای اسلامی گفت: عشایر ایران دارای سبکی از زندگی هستند که هم از نظر اجتماعی و هم از نظر اقتصادی و مخصوصاً از موضع زیست محیطی خاص است و زندگی عشایری یعنی، کوچ، همراه با دام، در امتداد اقلیم و از یک نقطه به نقطه ای دیگر. 

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ٥ بهمن ١٤٠١ - ١٥:٠٨
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: