پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


رئیس سازمان امور عشایر ایران در همایش مشترک ایران و بولیوی:

عشایر کوچنده ایران واجد ارزش های اقتصادی و اجتماعی ارزشمندی می باشند

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: عشایر کوچنده ایران به عنوان یک جامعه تولیدکننده، واجد ارزش های اقتصادی و اجتماعی ارزشمندی می باشند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، عباس پاپی زاده در مراسم مشترک ایران و بولیوی در حوزه اقوام و عشایر اظهار داشت: کشور ایران با پیشینه تاریخی چند هزار ساله، جایگاه والایی در تاریخ، تمدن، فرهنگ، هنر و ادبیات جهانی دارد و ایران تمدن ساز، از ابتدای تاریخ پرفراز و نشیب خود تاکنون، کشوری متشکل از اقوام و عشایر، با ریشه های فرهنگی- اجتماعی مشترک و وحدت بخش بوده است.

وی افزود: امروزه در کشورهای مختلف جهان جوامع قومی و بومی متحرک زیادی، به اشکال و اسامی مختلف زندگی می کنند. عشایر کوچنده ایران به عنوان یک جامعه تولیدکننده، واجد ارزش های اقتصادی و اجتماعی ارزشمندی می باشند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران بیان کرد: اقوام و عشایر ایران، میراث داران، حافظان و حاملان فرهنگ و ارزش های اصیل ملی، اسلامی، قومی و محلی ایران زمین هستند و از نظر سیاسی قوام بخش صلابت و استقلال ملی، از نظر نظامی پاسداران سلحشور مرزها، از نظر اجتماعی پشتوانه هویت فرهنگی، از نظر اقتصادی مؤثر در تأمین امنیت غذایی، دوستدار منابع طبیعی، سازگار با محیط زیست و به صفات ارجمندی همچون غیرت، رشادت، شجاعت، سلحشوری، ایثار، وفاداری و از جانگذشتگی مشهور هستند.

پاپی زاده با بیان اینکه عشایر غیور در طول تاریخ انسان های بزرگ و تاریخ ساز زیادی را به ایران و جهان تقدیم کرده اند، بیان داشت: سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، چهره جهانی عرصه مقاومت و استکبارستیزی، فرزند رشید عشایر، سید و سالار بیش از 11 هزار شهید والامقام عشایر کشور، و سمبل جاودان شجاعت، ایستادگی و مبارزه با تروریسم جهانی است و در این راه نیز جان عزیزاش را تقدیم آزادی ملتها و عدالت خواهان ایران و جهان نمود.

وی اظهار داشت: عشایر ایران با یک میلیون 115 هزار نفر جمعیت، 656 ایل و طایفه، شیوه زندگیِ دامداری مبتنی بر کوچ دارند و سالانه حداقل دو بار، برای دسترسی دام به علوفه مرتعی تازه، از طریق کوچراه های تاریخی، بین مناطق سردسیر و گرمسیر کوچ می کنند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران  ادامه داد: عشایر ایران در 59 درصد از فضای جغرافیایی کشور دارای قلمرو هستند و از 35 میلیون هکتار از مراتع کشور را بهره برداری می کنند، دارای 28 میلیون رأس دام هستند به طوریکه 25 درصد از گوشت قرمز و پروتئین دامی کشور را تأمین می کنند و نقش بی بدیلی در تامین امنیت غذایی کشور به عهده دارند.

وی گفت: علاوه بر آن، عشایر 35 درصد از صنایع دستی کشور را تولید می کنند. بافت و ساخت این صنعت- هنر عشایری، متکی بر فرهنگ، هنر، ذوق و خلاقیت زنان و دختران عشایر می باشد و به عنوان گنجینه های ارزشمند میراث معنوی؛ طنین انداز سبک زندگی اصیل، پژواک درد و رنج، شادی و شعف ها و روایت گر هزاران سال شیوه زندگی در سازگاری با طبیعت می باشد که هنوز هم می تواند به عنوان شناسنامه هویتی بخش زیادی از ملت فرهنگ دوست و فرهیخته ایران قابل اتکا و ارزش آفرین باشد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران بیان داشت: بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، در راستای تحقق آرمان های عدالت خواهانه و سیاست های محرومیت زدایی جمهوری اسلامی ایران، با هدف تامین نیازهای کلیه اقشار جامعه؛ در زمینه رسیدگی به امور دامداران متحرک عشایری نیز، نظام خدمات رسانی متحرک بسیار مؤثر و خلاقانه ابداع و با همکاری بخش خصوصی بکار گرفته شد و در طول 4 دهه گذشته تاکنون که از عمر انقلاب اسلامی می گذرد، خدمات مورد نیاز عشایر در مناطق سردسیر و گرمسیر و حتی در حین کوچ به آنها ارائه می گردد که می تواند به عنوان یک الگوی مدیریت و تجربه خدمات رسانی به اجتماعات کوچک مقیاس و متحرک در جوامع مشابهِ در سایر کشورها بکار گرفته شود. 

رئیس سازمان امور عشایر ایران در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: جمهوری چند ملیتی بولیوی به عنوان یکی از کشورهای مهم در آمریکای جنوبی، در زمینه های اجتماعی- فرهنگی و مبارزه با استکبار و بی عدالتی با جمهوری اسلامی ایران دارای وجوه اشتراک زیادی می باشد و همانند ایران، ملتی چند فرهنگی با اقوام و گروه های بومی متعدد است که در قالب کشوری با ظرفیت های فرهنگی بالا وحدت یافته اند و استقلال سیاسی خود را قوام و دوام داده است.

وی گفت: ما در ایران تنوع فرهنگی اقوام را به "رنگواره های همرنگ" تشبیه می کنیم که زیبنده تعدد قومی و فرهنگی وحدت بخش کشور بولیوی نیز می باشد.  

رئیس سازمان امور عشایر ایران در پایان ابراز امیدواری کرد:  این  مراسم به عنوان نقطه آغازی برای توسعه روابط اجتماعی - اقتصادی، تبادل تجارب، دانش و تداوم همکاری های بین دولت ها، مردم و تشکل های مردم نهاد بین دو کشور و سایر کشورهای دارای جمعیت متحرک و عشایری باشد.

 

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ٥ بهمن ١٤٠١ - ١٢:٤٥
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: