پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


تاکید استاندار مازندران در شورای عشایری استان:

شهرداری ها در ایجاد بازارچه های دائمی فروش محصولات عشایر برنامه ریزی کنند

استاندار مازندران در شورای عشایری استان بر برنامه ریزی شهرداری ها در ایجاد بازارچه های دائمی فروش محصولات عشایر تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، احمد حسین زادگان روز چهارشنبه 12خرداد در شورای عشایری مازندران که با حضور رئیس سازمان امور عشایر ایران و رئیس فراکسیون عشایری مجلس در ساری برگزار شد، اظهار داشت: شهرداری ها باید در ایجاد بازارچه های دائمی فروش محصولات عشایر برنامه ریزی کنند چراکه بررسی ها نشان می دهد مهم ترین مشکل عشایر، نبود بازار فروش تولیدات آنان است.

وی ادامه داد: باید علاوه بر تولید انبوه نسبت به ایجاد زنجیره تولید گوشت، لبنیات و صنایع دستی عشایر توجه جدی شود و لازم است بازارچه عرضه و فروش مستقیم تولیدات عشایر در مازندران شکل بگیرد.

حسین زادگان افزود: عشایر مازندران نقش مهمی در تولیدات دامی استان و کشور دارند و لازم است همه دستگاه ها برای عرصه و فروش تولیدات عشایر در بازار مصرف به نقش و وظایف خود عمل کنند.

استاندار مازندران به کشت گیاهان دارویی در سطح  ۸۰۰ هکتار توسط عشایر و وجود هزاران هکتار گیاهان دارویی خودرو به عنوان ظرفیت مهم تولیدات محصولات کشاورزی استان اشاره کرد و گفت: با توجه به پرداخت تسهیلات کم بهره از سوی سازمان امور عشایر در این زمینه، تشکل های عشایری استان از این فرصت استفاده کنند.

وی بر لزوم  اصلاح نژاد دام عشایر استان تاکید کرد و اظهار داشت: اگر چه مشکلات ایلراه، تامین آب و برق به عنوان زیر ساخت های رفاهی توسعه ای عشایر طی سال های اخیر مورد توجه دولت قرار گرفته است، اما سازمان برنامه و بودجه و سازمان جهاد کشاورزی استان باید نسبت به بودجه امور عشایر استان توجه بیشتری کنند.

حسین زادگان با بیان اینکه مازندران در حال حاضر بیش از چهار هزار و ۵۰۰ خانوار عشایری دارد ولی کمتر از یکهزار و ۵۰۰ خانوار در آمار ثبت شده است، ابراز داشت: نادرست بودن اطلاعات جمعیتی سبب می شود تا عشایر استان نتوانند از خدمات و مزیت هایی که دولت برای آنان درنظر گرفته برخوردار شوند.

استاندار مازندران یکی از مشکلات عشایر مازندران را کمبود علوفه دامی به دلیل بروز خشکسالی و تغییرات اقلیمی برشمرد و گفت: تعیین سهمیه استان در این زمینه نیازمند وجود اطلاعات درست است.

وی تامین نهاده دامی برای عشایر را اولویت برنامه حمایتی سازمان جهاد کشاورزی استان عنوان کرد و گفت: با توجه به خسارت جدی خشکسالی به مراتع، باید جبران خسارت کنیم و از سازمان امور عشایر کشور نیز تقاضا داریم به عشایر استان توجه بیشتری کند.

  • تاریخ درج خبر : پنج شنبه ١٣ خرداد ١٤٠٠ - ٢٠:٥٤
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: