پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


معاون اقتصادی استاندار ایلام:

خشکسالی عشایر ایلام را تهدید می کند

معاون استاندار ایلام با اشاره به اینکه خشکسالی عشایر ایلام را تهدید می کند، بر تامین آب شرب و علوفه دام عشایر استان تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، جهانگیر رستم زاد در نشست بررسی مسائل و مشکلات عشایر ایلام، اظهار داشت: به دلیل کاهش نزولات جوی امسال مراتع با کمبود تولید علوفه مواجه شدند و همین امر تعلیف دام عشایر را با مشکل مواجه کرده است.

وی افزود: بخشی از مشکلات جامعه عشایری از طریق مکاتبه با مرکز به منظور تامین علوفه و نهاده دامی مورد نیاز  دام برطرف می شود و همچنین با کمک دادستانی ممنوعیت خروج کاه و کلش استان را پیگیری کرده ایم.

معاون اقتصادی استاندار ایلام اضافه کرد: با رایزنی با بانک های استان و مرکز درصدد استمهال تسهیلات اعطایی به جامعه عشایری هستیم.

وی تاکید کرد: تامین نیازهای عشایر استان در اولویت قرار دارد و در تلاش برای جذب اعتبار از ردیف های مورد نظر برای تامین آب شرب به جامعه عشایر هستیم تا امسال با مشکل کم آبی مواجه نشوند.

مدیرکل امور عشایر ایلام نیز در این نشست به وضعیت عشایر استان با توجه به کاهش نزولات جوی و خشکسالی اشاره کرد و گفت: عشایر استان علاوه بر کمبود علوفه مرتعی، با مشکل آب شرب نیز مواجه اند.

فرشاد یاسمی اظهار داشت: اکنون ۱۵ دستگاه تانکر کار آبرسانی به عشایر استان را انجام می دهند اما در برخی از مناطق صعب العبور که قبلا از خودروهای کمک دار استفاده می شد و هزینه اجاره آنها از منابع دولتی تامین می شد اکنون به دلیل نبود اعتبار با مشکل مواجه ایم.

وی افزود: از طریق ستاد بحران برای رفع مشکلات عشایر درخواست ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار کرده ایم تا بتوانیم وضع موجود را حفظ کنیم.

مدیرکل امور عشایر ایلام اضافه کرد: با توجه به کاهش ۴۰ درصدی میزان تولید علوفه مراتع، کمبود علوفه از دیگر مشکلات عشایر استان است که برای تعلیف دام آنان نیاز به ۴۲ هزار تن علوفه داریم و از طریق وزارت جهاد کشاورزی پیگیر تامین آن هستیم.

یاسمی گفت: عشایر استان با ۳۰۰ هزار دام مازاد مواجه اند که برای خرید این دامها با پشتیبانی امور دام مذاکره شده و قرار است به قیمت هر کیلوگرم ۴۵ هزار تومان خریداری شود.

  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ٢٠ ارديبهشت ١٤٠٠ - ٠٩:٢٨
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: