پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی خبر داد:

پایان مطالعات 10 طرح آبرسانی پایدار به محلات عشایر خراسان جنوبی

مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی از پایان مطالعات 10 طرح آبرسانی پایدار به محلات عشایری این استان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از امور عشایر خراسان جنوبی، مهدی عصمتی پور از 10 طرح مطالعه شده در حوزه آبرسانی پایدار به محلات عشایر استان خبر داد و گفت: از طرح های فوق کار مطالعات هشت طرح انجام شده و به محض تخصیص اعتبار، عملیات اجرایی آنها آغاز می شود.

وی افزود: دو طرح دیگر شامل پروژه آبرسانی خواجه منجیکو در نهبندان می باشد گه فاز اول و دوم آن انجام و به بهره برداری رسیده و فاز سوم مطالعات آن نیز به پایان رسیده و آماده اجرا می باشد.

عصمتی پور ادامه داد: فاز اول پروژه تامین آب شرب عشایر در منطقه چاه مسافر طبس نیز اجرا و به بهره برداری رسیده و مطالعات فاز دوم آن انجام و آماده اجرا می باشد.

مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی گفت: اجرای کامل این پروژه‌ها 420 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که از محل اعتبارات سفر اخیر ریاست جمهوری 143 میلیارد تومان تامین و تاکنون 23 میلیارد تومان آن تخصیص داده شده است.

وی بیان کرد: استان خراسان جنوبی از سال 76 تا 98 درگیر خشکسالی است و در سال 1400 نیز شاهد کاهش شدید بارش نزولات آسمانی در مقایسه با چندین دهه گذشته بوده ایم و نتیجتاً تامين آب شرب عشایر مهمترین دغدغه  امور عشایر بوده است.

عصمتی پور اظهار داشت: امسال نیز هرچند شاهد بارش هایی نسبتا بهتر از سال گذشته بودیم ولی در شهرهایی نظیر طبس و بشرویه خشکسالی از سال 1400 به مراتب شدیدتر است.

مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی افزود: در سال 1400 برنامه ریزی های خوبی برای کاهش تاثیرات خشکسالی بر عشایر انجام پذیرفت که می توان به توزیع نهاده های دامی، خرید دام عشایر و پرداخت تسهیلات اشاره کرد ضمن اینگه خرید دام حذفی نیز از دیگر اقداماتی بود که برای کمک به عشایر درهنگام خشکسالی انجام شد و توانست برای عشایر بسیار موثر باشد.

وی اظهار کرد:  دام عشایر آماده فروش می باشد اما متاسفانه دلالان و افراد سودجو برای خرید ارزان و دور از انصاف دام عشایر، وارد بازار شده اند ولی امسال هنوز خرید دام شروع نشده لذا درخواست پیگیری برای خرید دام توسط شرکت پشتیبانی امور دام را داریم و در این خصوص مکاتبات لازم را انجام داده ایم. 

عصمتی پور بر خرید و ذخیره سازی جو و نهاده دامی توسط تعاونی های عشایری استان تاکید کرد و گفت: تاکنون ذخیره سازی خوبی توسط اتحادیه و شرکت های تعاونی عشایری انجام شده است.

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ١٧ خرداد ١٤٠١ - ١٢:٤٣
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: