پنل ارسال خبر
نسخه چاپی

 

معرفی ایلات و طوایف استان مرکزی

 

وسعت و جمعیت استان

استان مرکزی با مساحت ۲۹٬۵۳۰کیلومتر مربع تقریبا در غرب ایران واقع شده است. این استان از شمال با استان‌های البرز و قزوین، از غرب با استان همدان، از شمال شرقی با استان تهران، از جنوب با استان‌های لرستان و اصفهان و از شرق با استان‌های قم و اصفهان هم مرز است.

جمعیت: بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 1395، استان مرکزی دارای یک میلیون و 429هزار و 454 نفر جمعیت است و مرکز آن شهر اراک می باشد.

 

جمعیت عشایری  

بر اساس نتایج پایه اولین سرشماری ثبتی مبنایی عشایر کوچنده کشور در سال 1399، جمعیت عشایری استان همدان در دوره قشلاقی 752 خانوار با جمعیت دو هزار و 932 نفر و در دوره ییلاقی 1007 خانوار با جمعیت سه هزار و 936 نفر است.

این در حالی است که بر اساس اطلاعات سومین سرشماری رسمی عشایر کوچنده کشور که در سال 1387 توسط مرکز آمار ایران انجام شده بود، جمعیت عشایری استان مرکزی در دوره قشلاقی سه هزار و  170نفر و جمعیت ییلاقی آن سه هزار و  900 نفر بوده است. 

 

ایلات

ایلات عشایری استان مرکزی عبارتند از: ایل شاهسون، ایل مغان، ایل کرد کلهر، ایل سنگسری، ایل زند، ایل ذلکی.

 

طوایف

ایل شاهسون شامل طوایف: کوسه لر، یارجانلو، محمد بندلو، دللر، احمدلو، قاراقیونلو، الی قورتلو، سانلو، قوتولو، شرفلو، چلبلو، دولت وند، خداورنلو، کتان لو، حاجی جانلو، کلوند، قاسملو، سولدوز، حسین، دوگر، خدرلو، غریب لک، موسولو، اتک باسانلو، نقدورلو، ذوالفقارلو، کاروانلو.

ایل مغان شامل طوایف: اینانلو، نعلی چک، گولرل.

ایل کرد کلهر شامل طوایف: خالدی، صفا، صدیق، علی بابا، حسینی، کله پا، بداق بیگی.

 ایل سنگسری شامل طوایف: فریدونی، یزدانی، علمداری، خادمی، مستخدمی، فردوسی، حامدی، رشیدی، کسائیان، پارسا، درخشانی،

 ایل ذلکی شامل طایفه لیرکی.

 ایل زند شامل طوایف: جعفری، بندلی، حاجعلی، غفاری، رفیعی، ظهیری، ابوالحسنی، ابراهیمی.

 

طوایف مستقل: 

کله کوهی و عرب خراسانی.

  

تعداد و نوع دام

نوع دام در اختیار عشایر استان مرکزی شامل دام سبک (گوسفند و بز) و دام سنگین (گاو) است. بر اساس اطلاعات سومین سرشماری رسمی عشایر کوچنده کشور در سال 1387 توسط مرکز آمار ایران، در مجموع عشایر استان مرکزی 330 هزار رأس دام سبک و  15 هزار رأس دام سنگین در اختیار دارند.

 

مهمترین تولیدات عشایر

مهم­ترین تولیدات لبنی: شیر، ماست، دوغ، پنیر، کره، سرشیر، روغن حیوانی، خامه و کشک.

مهم ترین صنایع دستی: قالی، قالیچه، گلیم، سبدبافی، دستکش و کلاه.

مهم ترین گیاهان دارویی: شیرین بیان، تلخ بیان، بومادران، علف چای، پونه، آویشن، مریم گلی، باریجه، اسفندروی، گل کاهور، پنیرک، گل راعی، ریواس و چای کوهی.