پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


باید اعتبار ویژه خشکسالی برای عشایر در نظر گرفته شود

دولت 500 میلیارد تومان برای تامین علوفه دامی عشایر اختصاص دهد

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: لازم است دولت 500 میلیارد تومان اعتبار ویژه خشکسالی برای تامین علوفه دامی عشایر در شش ماهه دوم سال اختصاص دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، شاهپور علائی مقدم در دیدار با نماینده مردم اردل، فارسان، کوهرنگ و کیار در مجلس، اظهار داشت: با توجه به شرایط خشکسالی، در شش ماهۀ دوم سال کار برای عشایر سخت تر خواهد شد و حداقل باید 500 میلیارد تومان برای تامین علوفه دام عشایر از سوی دولت به عشایر اختصاص داده شود.

وی با هشدار اینکه اگر این حمایت صورت نگیرد در مناطق عشایری دچار مشکل خواهیم شد، تاکید کرد: در شش ماهه دوم سال نیاز به 500 هزار تن جو برای دام عشایر داریم تا بتوانیم مشکلات آنان را به حداقل برسانیم.

علائی مقدم  استمهال مطلق وام های عشایری را یکی دیگر از راهکارهای حمایتی از عشایر در شرایط خشکسالی عنوان کرد و گفت: باید همه هر کمکی که لازم است را انجام دهیم تا عشایر بتوانند از این مرحلۀ سخت عبور کنند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به حمایت های صورت گرفته از عشایر چهارمحال و بختیاری، افزود: شش میلیارد تومان به راه های عشایری و شش میلیارد و 800 میلیون تومان تسهیلات زنجیره تولید به عشایر استان اختصاص داده ایم  و حدود چهار میلیارد تومان هم تسهیلات مدیریت خشکسالی به عشایر استان اختصاص می دهیم.

وی ادامه داد: مقدار 700 تن علوفۀ دامی و 840 پکیج تولید برق خورشیدی به عشایر استان اختصاص داده ایم که توزیع این پنل ها کار بسیار ارزشمندی است که با همکاری وزارت نیرو در حال انجام است و تا پایان سال 20هزار دستگاه از این پنلها در مناطق عشایری کشور توزیع می شود.

علائی مقدم بیان داشت: همچنین بر اساس یک تفاهمنامه ملی با وزارت بهداشت، مناطق عشایری به خانه های بهداشت سیار تجهیز شده اند که قرار است این خانه ها که بهورزان آن از خود عشایر انتخاب می شوند تا پایان سال به 800 خانه برسد که در تاریخ زندگی عشایر چنین اقدامی بی سابقه می باشد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران همچنین به انعقاد تفاهمنامه با سازمان تجهیز و نوسازی مدارس عشایری کشور اشاره کرد و گفت:  در این قرارداد، تفاهم شده است که 500 میلیارد تومان برای تجهیز و نوسازی مدارس عشایری کشور هزینه شود.

وی با اشاره به نزدیک شدن 15 مهر "روز ملی روستا و عشایر، گفت: در این روز پروژه هایی زیادی در مناطق عشایری افتتاح خواهد شد که در چهار محال و بختیاری نیز یک کارگاه تولید کنسانتره افتتاح و به بهره برداری می رسد.

 

باید به عشایر نگاه ملی داشته باشیم

نماینده مردم  اردل، فارسان، کوهرنگ و کیار در مجلس نیز در این دیدار که مدیرکل امور عشایر استان نیز حضور داشت، با بیان اینکه عشایر واقعاً قشر زحمتکش و محرومی هستند، اظهار داشت: ما باید به عشایر نگاه ملی داشته باشیم تا بتوانیم مشکلات آنان را برطرف کنیم.

 قدرت الله حمزه شلمزاری با بیان اینکه خیلی از ما معنی این جملۀ امام را که "عشایر ذخایر انقلاب هستند" را متوجه نشده ایم، گفت: باید از عشایر حمایت کنیم و اگر تقویت شوند، زندگی عشایری یک زندگی سالم و خوبی است.

وی توزیع پنل های خورشیدی و راه اندازی خانه های بهداشت سیار در مناطق عشایری را از اقدامات شایسته ای عنوان کرد که مورد استقبال عشایر و مردم استان قرار گرفته است.

نماینده مردم  اردل، فارسان، کوهرنگ و کیار در مجلس با اشاره به اینکه عشایر در راه های تردد خود دچار  مشکلات زیادی هستند، گفت: باید کمک کنیم مشکلات عشایر را برطرف کنیم و ما هم در مجلس هرجا که نیاز باشد کمک خواهیم کرد.

  • تاریخ درج خبر : شنبه ١٠ مهر ١٤٠٠ - ١٨:٠٠
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: