پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


وزیر نیرو اعلام کرد:

هدف گذاری وزارت نیرو برای برخورداری ۲۰ هزار خانوار عشایری از برق خورشیدی

وزیر نیرو گفت: هدف گذاری کرده ایم امسال ۲۰ هزار خانوار عشایری در کشور از انرژی برق خورشیدی برخوردار شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، آیین آغاز توزیع ۲۰ هزار دستگاه مولد برق خورشیدی در  مناطق عشایری و افتتاح طرح‌های ملی صنعت برق کشور روز 21 اردیبهشت ماه به صورت ویدئو کنفرانس با حضور وزیر نیرو و رئیس سازمان امور عشایر ایران در شرکت توانیر برگزار شد.

وزیر نیرو در این مراسم اظهار داشت: امروز فاز اول این طرح مورد بهره برداری عشایر قرار خواهد گرفت و هدف گذاری کرده ایم امسال ۲۰ هزار خانوار عشایری  در کشور از انرژی برق خورشیدی برخوردار شوند.

رضا اردکانیان با بیان اینکه سازگارترین انسان‌های کره خاکی با طبیعت عشایر هستند، اظهار امیدواری کرد با برده شدن برق به سیاه چادرهای عشایر، نسل رو به رشد عشایر از این نعمت در تحصیل و آموزش در کنار نقش ارزنده ای که در تولید دارند، بهره‌مند شوند.

وزیر نیرو بیان داشت: از دکتر علائی‌مقدم رئیس سازمان امور ایران به خاطر همکاری‌های خوبی که در اجرای این طرح با ما داشتند قدردانی می کنم و امیدوارم این همکاری ها ادامه داشته باشد و از حمایت‌ های قانونی برخوردار شویم تا  بتوانیم تمام عشایر را از نعمت برق برخوردار کنیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از بزرگترین طرح‌هایی که امروز افتتاح شد، پروژه مرکز ملی راهبری شبکه برق ایران (دیسپاچینگ ملی) است، افزود: بعد از 30 سال دوره فعالیت موثر مرکز قبلی، این مرکز متکی به دانش روز و آخرین فناوری‌ها پس از 11 سال تلاش و فعالیت در ساخت و تجهیز، در مدار بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

وزیر نیرو ادامه داد: با سرمایه‌گذاری‌های وسیعی که در امکان تبادل انرژی در ایران با تمام کشورهای همسایه صورت گرفته، دیسپاچینگ جدید ملی ایران نقش ارزنده‌ای خواهد داشت و می‌توانیم در توسعه روابط مربوط به انرژی به عنوان چهارراه انرژی منطقه به هدف‌های از پیش تعیین شده با سرعت مناسبی نزدیک شویم.

اردکانیان خاطرنشان کرد: طرح مهم بهسازی شبکه برق روستایی که با هدف بهسازی شبکه برق ده هزار روستا در سال 1400 آغاز شد و امروز طرح‌های 560 روستا در کشور افتتاح شد، طرحی ارزنده و یکی از محصولات کار و حمایت مشترک دولت و مجلس از بخش برق بویژه در بودجه 1400 است.

وزیر نیرو گفت: همچنین طرح مهم مجهز کردن عشایر کوچنده به سیستم‌های قابل حمل انرژی خورشیدی کار ارزنده دیگری است که امروز فاز اول آن مورد بهره برداری قرار گرفت.

وی افزود: هدف گذاری کرده ایم امسال 20 هزار خانوار عشایری به این سیستم‌ها مجهز شوند و بتوانند در حد نیازهای ضروری از انرژی برق تجدیدپذیر استفاده کنند.

اردکانیان ادامه داد: قطعا همکاری نزدیک‌تر با سازمان امور عشایر، ما را مجهز خواهد کرد که این کار را توسعه دهیم و عملکرد امسال زمینه‌ای خواهد بود تا از حمایت‌های قانونی بیشتری هم برای سال‌های پیش رو بهره مند باشیم و همه خانوارهای عشایری بتوانند از این نعمت بهره‌مند باشند.

گفتنی است، امروز فاز نخست این طرح با تحویل سه هزار دستگاه مولد برق خورشیدی قابل حمل به سه هزار خانوار عشایری فارس با اعتبار ۳۰ میلیارد تومان کلید خورد. اجرای کامل این طرح با اعتبار ۲۰۰ میلیارد تومان به انجام خواهد رسید و در مجموع با اجرای این طرح ۲۰ هزار خانوار عشایری در ییلاق و قشلاق از نعمت برق برخوردار خواهند شد.

همچنین در این مراسم طرح‌های ملی صنعت برق کشور با سرمایه‌گذاری یک‌هزار و ۳۴۵ میلیارد تومانی از طریق ارتباط تصویری توسط استانداران فارس، لرستان و استان مرکزی به نیابت از وزیر نیرو افتتاح شد.

 

 


  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ٢٢ ارديبهشت ١٤٠٠ - ١٢:٠٤
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: