پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


مدیرکل امور عشایر خراسان رضوی خبر داد:

خسارت 448 میلیارد تومانی خشکسالی به مراتع عشایر در خراسان رضوی

مدیرکل امور عشایر خراسان رضوی از وارد شدن خسارت 448 میلیارد تومانی په مراتع عشایر این استان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر خراسان رضوی، محمد نبوی‌فرد در گفتگو با ایرنا گفت: مطابق با آخرین آمار هواشناسی از اول مهرماه تا اسفند ۹۹ این استان با متوسط بارندگی ۷۲.۷ میلیمتر نسبت به دوره آماری ۳۲ ساله ۴۲.۴ درصد کاهش و نسبت به سال زراعی قبل ۵۲.۴ درصد کاهش بارندگی داشته است.

وی اظهار داشت: طبق نظر کارشناسان منابع طبیعی، کاهش هر میلیمتر بارندگی موجب کاهش یک کیلوگرم علوفه خشک از هر هکتار مرتع می‌ شود لذا با توجه به کاهش ۷۹.۹ میلیمتری باران در سال زراعی جاری نسبت به بارش سال گذشته، برآورد می شود ۷۹.۹ کیلوگرم علوفه خشک در سطح هر هکتار از مراتع کاهش یابد.

نبوی فرد افزود: با توجه به گستره حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتاری مراتع عشایر استان، میزان کاهش علوفه در سال گذشته حدود ۱۲۸ هزار تن برآورد می‌شود که با توجه به گرانی علوفه در سال جاری، فشار مضاعفی را بر عشایر استان وارد می‌کند.

مدیرکل امور عشایر خراسان رضوی ادامه داد: اگر متوسط قیمت علوفه خوش خوراک مرتعی ۳۵ هزار ریال در نظر گرفته شود، خسارت وارده به عشایر استان حدود چهار هزار و 448 میلیارد تومان خواهد بود.

وی فقر شدید مراتع و الزام تغذیه دستی دام، نیاز شدید به انواع علوفه و نهاده، زیان اقتصادی شدید خانوارهای عشایری استان به دلیل افزایش سرسام‌آور هزینه‌ها همزمان با کاهش ارزش دام در بازار، عرضه و تقاضای نامتوازن، افت کیفیت علوفه مرتعی، گرانی انواع نهاده‌ دامی و بدهی سنگین عشایر ناشی از اجبار به تهیه مقدار غیرمتعارف انواع نهاده‌ دامی با نرخ سنگین را بخشی از پیامدهای خسارت بار خشکسالی بر کار و زندگی عشایر خراسانی برشمرد.  

نبوی فرد افزود: مشکل تامین آب شرب دام و افزایش هزینه آن، گسترش ارسال بره‌های پروارنشده به کشتارگاه، کاهش بهره‌وری در مدیریت گله به واسطه ناتوانی اقتصادی عشایر، اجبار به حذف بره‌های ماده به عنوان دام مولد و تعدد مهاجرت های جبری عشایر به حاشیه شهرها از دیگر تبعات و خسارات خشکسالی در زندگی عشایر است.

مدیرکل امور عشایر خراسان رضوی همچنین به فعالیت تولیدی بخشی از عشایر خراسان رضوی در کشتزارها و باغهای این استان اشاره و بیان کرد: ۱۱ هزار هکتار زمین زراعی و باغی در خراسان رضوی متعلق به عشایر است که این قشر سالانه سه هزار و ۳۰۳ تن محصولات باغی و ۱۹ هزار و ۸۹ تن محصولات زراعی تولید و روانه بازار مصرف می‌کنند.  

وی کاهش نزولات آسمانی در حوزه زراعی و بطور خاص در کشت آبی و دیم را موجب سبز نشدن بهینه بذرهای کشت شده ذکر کرد و افزود: میزان خسارت وارده به عشایر این استان با توجه به مساحت عرصه زراعی در اختیار و حجم میانگین تولیدات آنان ۱۹ میلیارد ریال برآورد می‌شود.  

  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ١٣ ارديبهشت ١٤٠٠ - ١٠:٠٥
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: