پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


پلیس در جاده ها بر کوچ نظارت می کند

عشایر بدون مجوز ترد دام نمی توانند کوچ کنند

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: برای جلوگیری از قاچاق دام، عشایر بدون کارت شناسایی هوشمند و مجوز ترد دام نمی توانند کوچ کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، شاهپور علائی مقدم در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: پلیس راه در جاده ها بر کوچ نظارت می کند و برای جلوگیری از مسائل مربوط به قاچاق دام، کوچ ماشینی نیاز به گرفتن مجوز است.

وی افزود: عشایر باید کارت شناسایی هوشمند و مجوز تردد دام داشته باشند که در آن تاریخ و مسیر کوچ قید شده و عشایر بدون کارت و مجوز ترد دام نمی توانند کوچ کنند.

علائی مقدم گفت: ستاد ملی و ستادهای استانی کرونا برای آن که عشایر هنگام کوچ و جابجایی دام وارد محدوده های شهری و روستایی نشوند، اجبار کرده اند که عمده کوچ در سال جاری به صورت ماشینی انجام شود.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به جمعیت ۲۴۷ هزار خانواری عشایر کشور، افزود: برای کوچ ماشینی اگر به هر خانوار عشایری ۵۰۰ هزار تومان کمک شود، ۶۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز خواهیم داشت.

وی تعداد دام سبک عشایر را نزدیک به ۲۱ میلیون راس و دام سنگین آنان را نیز یک میلیون و ۲۰۰ هزار راس عنوان کرد و گفت: همه این دام ها در مسیر کوچ حرکت می کنند.

علائی مقدم با بیان اینکه کوچ ماشینی به دلایل مختلف از جمله تجاوز به حریم ایلراه ها انجام می شود، خاطرنشان کرد: براساس آمار سرشماری عشایر کوچنده در سال 1387 بیش از ۸۷درصد خانوارهای عشایری در کوچ از مناطق ییلاقی به قشلاقی و ۱۶.۳۷درصد خانوارها در کوچ از مناطق قشلاقی به ییلاقی از ماشین استفاده کرده اند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران این موضوع را که کوچ ماشینی منجر به چرای زودهنگام دام در مراتع ییلاقی می شود، منتفی دانست و گفت: چرای زودهنگام دام در مناطق ییلاقی به علت تغییرات آب و هوایی و افزایش قیمت علوفه صورت می گیرد.

وی با اشاره به اینکه ۶۶ هزار کیلومتر ایلراه در کشور داریم، افزود: در ساخت و سازها و کارهای عمرانی حریم برخی از ایلراه های عشایر مورد تجاوز قرار گرفته و عشایر مجبورند مسیرشان را تغییر دهند و از جاده های آسفالته حرکت کنند.

علائی مقدم گفت: اطلس ایلراه های عشایری تهیه و به تمام واحدهایی که عملیات عمرانی، ساخت تاسیسات و توسعه معدن انجام می دهند، ابلاغ شده و بر این اساس برای هرگونه اقدام در حریم ایلراه ها باید از سازمان امور عشایر استعلام شود.

  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ١٣ ارديبهشت ١٤٠٠ - ٠٨:٠٦
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: