پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


مدیر کل امور عشایر فارس:

عشایر اولین گروهی هستند که تحت تاثیر خشکسالی قرار می گیرند

مدیرکل امور عشایر فارس گفت: عشایر به دلیل شیوه زندگی، اولین گروهی هستند که مستقیما تحت تاثیر پدیده خشکسالی قرار می گیرند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر فارس، روح الله بهرامی اظهار داشت: دام، کوچ و مرتع مبنای معیشت و اقتصاد تولیدی جامعه عشایری است و این جامعه به علت نوع معیشت و شیوه زندگی، اولین گروهی است که مستقیما تحت تاثیر پدیده خشکسالی بویژه خشکسالی اقتصادی و اجتماعی قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه حرکت جوهره زندگی جامعه عشایری است و عشایر دارای اقتصاد تولید محور هستند و تمام اعضای خانوار از خردسال تا بزرگسال در فرایند تولید مشارکت دارند.

بهرامی افزود: ارتباط مستقیم زندگی عشایر با منابع طبیعی و شرایط زیست محیطی قلمروهای کوچ، ترسالی و خشکسالی بر تعلیف و پرورش دام و هزینه های تولید تاثیر بسزایی دارد و سه عامل آب، علوفه و مرتع بر فعالیت های تولیدی و معیشتی عشایر تاثیرات محدود کننده زیادی دارند.

وی ادامه داد: کاهش منابع آب شرب، کاهش علوفه، فروش اجباری بخشی از دام مولد، افزایش تنش های اجتماعی و ایلی بر سر آب و مرتع، عرضه انبوه دام به بازار و افت قیمت دام، ایجاد مشکلات معیشتی برای عشایر، کاهش تولید گوشت قرمز، شیوع بیماری های دامی، کوچ زود هنگام عشایر و افزایش نارضایتی در میان جامعه عشایری از جمله این تاثیرات است.

مدیرکل امور عشایر فارس گفت: تامین اعتبار برای خرید دام مازاد عشایر، تامین علوفه مدت دار، تقویت ناوگان آبرسانی سیار، تامین تسهیلات بلند مدت برای کمک به معیشت عشایر از جمله پیشنهاداتی است که لازم است با مساعدت مسولین سریعتر عملیاتی گردد.

  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ٦ ارديبهشت ١٤٠٠ - ١٤:٠٧
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: