پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


جلوگیری از کوچ زودهنگام نیازمند حمایت دولت است

ضرورت تامین ۱۰۰ هزار تن علوفه برای جلوگیری از کوچ زودهنگام عشایر

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: برای جلوگیری از کوچ زودهنگام نیاز به تامین ۱۰۰ هزار تن علوفه دستی برای دام عشایر است.

شاهپور علائی مقدم در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این مطلب افزود: در این راستا وزیر جهاد کشاورزی دستور تدارک ۱۰۰ هزار تن علوفه دستی برای تغذیه دام عشایر را صادر کرده که در حال تامین است.

وی گفت: کاهش بارندگی، خشکسالی و افزایش گرما موجب ضعیف شدن پوشش گیاهی مراتع شده از این رو تاکید می کنیم کوچ زودهنگام و چرای زودرس در مناطق ییلاقی انجام نشود.

علائی مقدم با اشاره به کاهش ۵۲.۶ درصدی بارندگی در کشور نسبت به سال زارعی گذشته، افزود: به دلیل تغییر شرایط آب و هوایی، افزایش گرما و آزار حشرات، دام عشایر تحمل ماندن در مناطق قشلاقی را ندارند و وزن خود را از دست می دهند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: امسال عشایر با توجه به افزایش قیمت علوفه دستی مانند جو، ذرت و کنجاله سویا اقدام به کوچ زودهنگام کرده اند، از این رو حمایت دولت و مدیریت بحران و برای تخصیص اعتبار تامین ۱۰۰ هزار تن علوفه دستی برای دام عشایر ضروری است تا بتوانند بر اساس تقویم کوچ، وارد مناطق ییلاقی شوند.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی، سازمان امور عشایر با هماهنگی با سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و کمیته هایی که برای تعیین تقویم کوچ هر سال تشکیل می شوند، تلاش می کند در مسیر کوچ و در میان‌بندها که مکان اطراق عشایر است، علوفه دستی برای تغذیه دام  توزیع می کند.

علائی مقدم با اشاره به اینکه سالانه از محل ماده (۱۰) و (۱۲) مدیریت بحران ۵۰ میلیارد تومان برای تامین نهاده دامی عشایر اختصاص می یابد، ابراز داشت: این تسهیلات با کارمزد ۴ درصد و بازپرداخت ۵ ساله و ضمانت زنجیره ای عشایر در اختیار آنان قرار می گیرد.

علائی مقدم گفت: سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور نگران کوچ و چرای زودهنگام دام عشایر و فشار بر مراتع و پوشش گیاهی مناطق ییلاقی است و جلوگیری از این امر مستلزم حمایت دولت از عشایر می باشد.

وی افزود: نمی توان از عشایر انتظار داشت در شرایط افزایش گرما، افزایش قیمت علوفه های دستی و نبود تسهیلات کافی در مناطق قشلاقی بمانند و بر اساس تقویم کوچ حرکت کنند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران اظهار داشت: در چنین شرایطی، عشایر برای استفاده از علوفه های مرتعی و کاهش هزینه های تولید، حرکت به سمت مناطق ییلاقی را زودتر آغاز می کنند.

  • تاریخ درج خبر : يکشنبه ٥ ارديبهشت ١٤٠٠ - ١٤:٤٧
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: