پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


افزایش هزینه های عشایر با کوچ ماشینی

کرونا کوچ سنتی در کرمانشاه را کاهش داده است

مدیرکل امور عشایر کرمانشاه گفت: شیوع کرونا کوچ سنتی را کاهش داده و عشایر استان با ماشین کوچ می کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ها، بهزاد محمدی اظهار داشت: هر ساله با گرم شدن هوا در مناطق قشلاقی، کوچ بهاره عشایر کرمانشاه آغاز و زمان آن 15 اردیبهشت تعیین می شد.

وی افزود: امسال با توجه به شرایط خشکسالی، کمبود علوفه و گرمای شدید هوا در مناطق قشلاقی، عشایر درخواست کوچ زودهنگام داشتند که مقرر شد زمان کوچ عشایر از پانزدهم به یکم اردیبهشت ماه تغییر یابد.

 مدیرکل امور عشایر کرمانشاه بیان داشت: متاسفانه در مناطق ییلاقی با توجه به کاهش بارندگی‌ها مشکلاتی از جمله فقر مراتع و خشک شدن چشمه ها وجود دارد و ارائه خدمات به عشایر مشکل تر شده است.

وی گفت: در فصل ییلاق عشایر استان‌های خوزستان و ایلام که مراتع شهرستان های قصرشیرین، گیلانغرب، سرپل ذهاب و قسمتی از پاوه و جوانرود منطقه قشلاقی آنان بوده در مراتع ییلاقی استان کرمانشاه مستقر می شوند.

محمدی گفت:ئکرونا سبب شده کوچ سنتی کاهش یابد و ما نیز توصیه می‌کنیم عشایر به صورت ماشینی کوچ کنند البته هزینه های خانوار را افزایش می دهد و  همچنین سبب می شود عشایر یک روزه از مراتع قشلاقی به ییلاقی برسند و نتوانند از مراتع میانبند استفاده کنند.

مدیرکل امور عشایر کرمانشاه خاطرنشان کرد: همچنین با توجه به اینکه عشایر زودتر به مناطق ییلاقی می‌رسند مشکلات خاص خود را دارند و هزینه نگهداری دام برای آنان افزایش می یابد درحالی که تقاضا برای خرید دام کمتر از عرضه است.

  • تاریخ درج خبر : شنبه ٤ ارديبهشت ١٤٠٠ - ٠٩:٥٥
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: