پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


رئیس جهاد کشاورزی خراسان جنوبی:

خشکسالی دامداری را دچار بحران کرده است

رئیس جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: وقوع خشکسالی در این استان دامداری و عشایر را دچار بحران کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، نماینده مردم زیرکوه و قائنات و نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی به همراه رئیس سازمان جهاد کشاورزی و مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی با رئیس سازمان امور عشایر ایران دیدار کردند.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس در این دیدار گفت: وضعیت خشکسالی فوق العاده بحرانی است و ما از شرایط عادی خارج شده ایم و نه علوفه و نه مرتعی است و دامدار و روستایی وضعیت فوق العاده سختی را دارند. 

مصطفی نخعی بیان کرد: امسال در خراسان جنوبی نسبت به سال آبی گذشته 70درصد کاهش بارندگی داشته ایم و با هم افزایی باید کمک کنیم از این دوران سخت عبور کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز در این دیدار اظهار داشت: باتوجه به شرایط خشکسالی در استان، دام و دامداری در استان دچار بحران شده و اگر این بحران را مدیریت نکنیم بعدا دچار مشکل می شویم.

غلامرضا قوسی با بیان اینکه در حال حاضر تامین نهاده دامی نیاز اصلی عشایر استان است و لازم است نهاده ویژه خشکسالی و مدت دار به عشایر اختصاص داده شود، گفت: در حال حاضر دام عشایر خریدار ندارد و قیمت ها نیز افت کرده و باید اجازه صادرات دام مازاد عشایر داده شود.

وی اظهار کرد: در شرایط کنونی آبرسانی سیار به عشایر دارای اهمیت است چراکه امسال همه چشمه ها استان خشک شده و سقف ظرفیت و اعتبارات استان نیز محدود است و نمی توانیم در این شرایط همه نیازهای عشایر را فراهم کنیم.

مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی نیز در این نشست با اشاره به اینکه خشکسالی در استان وحشتناک تر از آن چیزی است که بیان می کنیم، گفت: امسال 80درصد مراتع در اختیار عشایر استان خشک شده و 20 درصد دیگر هم به خاطر طوفان و گرد و غبار کیفیت خوبی ندارد.

مهدی عصمتی پور افزود: اگر به عشایر کمک نکنیم شغل خود را از دست می دهند و در مرزها نیز دچار مشکل می شویم و دیگر جامعه ای به اسم جامعه عشایری نخواهیم داشت.

وی یادآور شد: کاهش بارندگی در خراسان جنوبی در 60 سال گذشته بی سابقه بوده و شدت گرمای هوا نیز بالا است که باعث تبخیر زیاد آب می شود.

  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ٣٠ فروردين ١٤٠٠ - ٠٩:٣٠
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: