پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


با گرم شدن هوا در مناطق قشلاقی

کوچ عشایر فارس به مناطق ییلاقی آغاز شد

با گرم شدن هوا در مناطق قشلاقی، کوچ زمینی و بهاره عشایر استان فارس از امروز 15 فروردین ماه به سمت مناطق سردسیر ییلاقی آغاز شد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر فارس، معاون توسعه و امور زیربنایی امور عشایر فارس گفت: کوچ  زمینی عشایر فارس از 15 فروردین ماه آغاز و تا اواخر اردیبهشت ماه ادامه دارد و 12 اکیپ مدیریت کوچ با هماهنگی منابع طبیعی، سپاه عشایر و سایر دستگاه های ذیربط به روند کوچ و خدمات رسانی به آنان نظارت دارند.

جاوید حیاتی با تاکید بر رعایت تقویم کوچ توسط عشایر، گفت: 71 درصد مراتع  استان در شهرستان های قشلاقی و 21 درصد نیز در شهرستان های ییلاقی می باشد و حجم زیادی از عشایر در ییلاق دام خود را تعلیف می کنند.

 وی افزود: عشایر استان از هر گونه کوچ زود هنگام و بدون برنامه که موجب از بین رفتن مراتع در شهرستان های ییلاقی می شود پرهیز کنند.

حیاتی با بیان اینکه کوچ ماشینی عشایر نیز بر اساس تقویم اعلام شده از طرف منابع طبیعی استان از 23 اردیبهشت ماه آغاز می شود، از عشایر خواست تا با هماهنگی ارگان های ذیربط از جمله دامپزشکی، منابع طبیعی، نیروی انتظامی اقدام به کوچ نمایند.

معاون توسعه و امور زیربنایی امور عشایر فارس بیان داشت: دامداران عشایری استان موظف بیمه، پلاک کوبی و تهیه کارت تردد دام قبل از کوچ هستند و در صورت اجرا نکردن پلاک گذاری دام، نیروی انتظامی دام آنان را به عنوان قاچاق تلقی می کند.

وی یادآـور شد: یکی از رسالت های مهم امور عشایر ارائه خدمات پشتیبانی به عشایر در حین کوچ است و در همین راستا تمهیدات لازم برای تامین آب توسط تانکرهای آبرسان سیار و تامین خوراک دام و سایر ملزومات عشایر کوچنده اندیشیده شده است.

  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ١٥ فروردين ١٤٠١ - ١٢:٠٨
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: