پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


رئیس سازمان جهاد کشاورزی ایلام:

سفر رئیس جمهور مصوبات ارزنده ای برای عشایر ایلام داشت

رئیس سازمان جهاد کشاورزی ایلام با اشاره به اینکه عشایر به علت خشکسالی دچار خسارت شدند، گفت: در سفر رئیس جمهور به ایلام مصوبات ارزنده ای برای حمایت از عشایر به تصویب رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسان سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر ایلام، محمدعلی اقدسی روز چهارشنبه در نشست خبری به مناسبت روز ملی روستا و عشایر، اظهار داشت: مراتع استان به خاطر خشکسالی خسارت های جدی دیده است که این موضوع مشکلات عدیده ای را برای دامداران بویژه عشایر کوچرو ایجاد کرده است.

وی افزود: بخش عمده ای از مشکلات عشایر ایلام در صورت تخصیص حداکثری این مصوبه ها و نیز عملیاتی و اجرایی کردن آنها مرتفع خواهد شد که باید مسوولان برای تخصیص حداکثری این مصوبه ها در استان تلاش و پیگیری کنند.

اقدسی تاکید کرد: صدور دام مازاد استان های مرزی به تعداد معین به بازارهای خارج کشور از برنامه های در دست پیگیری دولت است که در صورت ابلاغ، فرصت مناسبی برای فروش دام  مازاد دامداران به عراق و کشورهای همجوار است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی ایلام ادامه داد: باید تلاش شود تا آثار ناشی از خشکسالی ها در مناطق  عشایری کاهش یابد که خرید تضمینی دام حذفی و تامین نهاده دامی با قیمت یارانه ای از جمله این اقدامات است.

وی یادآور شد: نهاده دامی عشایر به صورت تضمینی با ارائه ضمانت نامه بانکی به مدت معین سه ماهه در اختیار عشایر دامدار قرار می گیرد و دامدار بعد از سه ماه یا به صورت نقدی یا تهاتر دام، هزینه نهاده ها را پرداخت می کند.

اقدسی اضافه کرد: باتوجه به اینکه هم اکنون فصل جفت گیری دام مولد است و خرید این دام اقدامی غیرمعقول و خسارت زا محسوب می شود بنابراین در فرصت سه ماهه، دام مولد از غیرمولد مازاد شناسایی می شوند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی ایلام گفت: تمکین کشتارگاه های غیرمجاز برای ذبح دام در کشتارگاه های مجاز به ویژه کشتارگاه صنعتی استان از برنامه های در دست پیگیری است که البته فرهنگ سازی برای عدم مراجعه و خرید مردم از گوشت های این قصابی های غیرمجاز نیز می تواند تاثیرگذار باشد.

وی در مورد تولید محصولات کشاورزی در استان ایلام نیز توضیح داد:  سالانه ۸۵۰ هزار تن محصولات زراعی و ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تن فراورده های دامی به ارزش پنج تا شش هزار میلیارد تومان در استان ایلام تولید می شود که ۶۰درصد این تولیدات متعلق به جامعه عشایری استان است.

  • تاریخ درج خبر : پنج شنبه ١٥ مهر ١٤٠٠ - ١١:٢٤
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: