پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


رئیس سازمان امور عشایر ایران اعلام کرد:

صادرات دام مازاد عشایر به زودی آغاز می‌شود

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: به دستور وزیر جهاد کشاورزی، دستورالعمل صادرات دام مازاد عشایر در دست تدوین است و به زودی اعلام می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، شاهپور علائی‌مقدم  امروز در نشست خبری به مناسبت ۱۵ مهر "روز ملی روستا و عشایر" با بیان اینکه ۸۵ درصد گوشت قرمز کشور را روستاییان و عشایر تولید می‌کنند، افزود: تولید  سالانه گوشت قرمز در کشور ۸۸۰ هزار تن است که ۸۵۹ هزار تن آن را روستاییان و عشایر تولید می‌کنند که از این رقم ۲۰۰ هزار تن آن معادل ۲۵ درصد توسط جامعه عشایری تولید می‌شود.

وی به جمعیت یک میلیون و 200 عشایری کشور اشاره افزود: هر یک نفر عشایر گوشت قرمز مورد نیاز ۲۰ نفر ایرانی را تولید می‌کند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر عشایر بسیار مورد توجه دولت و حاکمیت قرار گرفته است، گفت: در برنامه پنجم توسعه تنها یکبار به نام عشایر اشاره شده بود اما در برنامه ششم ۱۷ بار نام عشایر ذکر شده که این نشان‌دهنده اهمیت این جامعه است.

علائی‌مقدم با بیان اینکه طی هفته جاری حدود ۵۰۰ میلیارد تومان پروژه در بخش کشاورزی روستاها و عشایر افتتاح می‌شود، گفت: تقویت زیرساخت‌ها در این حوزه مد نظر است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران از راه اندازی ۶۰۰ خانه بهداشت سیار برای عشایر کشور خبر داد و گفت: با افتتاح این خانه های بهداشت شاخص برخورداری عشایر از بهداشت از ۳۴ درصد به ۵۳ درصد  افزایش می یابد.

وی گفت همچنین طی دو سال گذشته شاخص برخورداری عشایر از آب آشامیدنی نیز از ۴۳ درصد به ۶۳ درصد رسیده است.

علائی مقدم با بیان اینکه روند واکسیناسیون عشایر کشور علیه ویروس کرونا مطلوب است، گفت: تاکنون ۶۳ درصد عشایر دُز اول واکسن و ۴۴ درصد آنها نیز دُز دوم را دریافت کرده‌اند که این رقم‌ها بالاتر از میانگین کشوری است.

 

اقدامات دولت برای حمایت از عشایر در شرایط خشکسالی

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به خسارات خشکسالی به جامعه عشایر گفت: خشکسالی امسال ۶۲۰۰ میلیارد تومان به مراتع کشور خسارت وارد کرده است و دولت برای حمایت از عشایر، اقداماتی را انجام داده که نخستین اقدام خرید تضمینی دام عشایر برای جلوگیری از عرضه دام‌ نارس به بازار است.

وی اضافه کرد: علاوه بر این مصوبه هیئت وزیران، عشایری که تسهیلات دریافت کرده باشند به مدت یک سال استمهال می‌شود.

علائی مقدم گفت: در راستای تأمین نهاده‌ دامی عشایر تاکنون ۳۰۰ هزار تن نهاده بین عشایر توزیع شده و به دستور وزیر جهاد کشاورزی تا آبان ماه نیز ۱۰۰ هزار تن دیگر میان عشایر توزیع می‌شود.

 

صادرات دام عشایر به زودی آغاز می‌شود

رئیس سازمان امور عشایر کشور با اشاره به مصوبه وزارت جهاد کشاورزی برای صادرات دام زنده، گفت: به دستور وزیر جهاد کشاورزی، دستورالعمل صادرات دام زنده در حال تدوین است و به زودی آغاز خواهد شد. در این راستا درخواست داده‌ایم که یک میلیون رأس دام توسط اتحادیه‌ها و همکاری شرکت پشتیبانی امور دام به صورت مدیریت شده از کشور صادر شود که این اتفاق ارزآوری بسیار خوبی برای کشور خواهد داشت.

وی درباره خرید دام مازاد عشایر نیز با اشاره به اینکه در این طرح، سازمان‌ها و تشکل‌های مختلف دخیل بوده‌اند، گفت: سازمان برنامه و بودجه تأمین اعتبار طرح را بر عهده داشت و شرکت پشتیبانی امور دام نیز مسئول خرید، اتحادیه‌ها و تشکل‌های بخش خصوصی مسئول معرفی دام‌ مازاد و معاونت امور دام نیز مسئول توزیع نهاده به عشایر کشور بود.

علائی مقدم یادآور شد: به ازای هر کیلوگرم دامی که عشایر تحویل شرکت پشتیبانی امور دام می‌دهند، سه کیلوگرم نهاده تحویل آنان می‌شود.

رئیس سازمان امور عشایر ایران در خصوص کندی اجرای این طرح، توضیح داد: به دلیل عدم تأمین اعتبار اولیه، روند اجرای طرح کند پیش رفت که مقامات مختلف به این مسئله اعتراض داشتند.

وی افزود: تاکنون بیش از ۸۵ هزار رأس دام از عشایر خریداری شده و وزیر جهاد کشاورزی در سفر اخیر به ایلام دستور داد خرید دام از عشایر با سرعت بیشتری انجام شود که البته همین میزان دامی هم خریداری شده در قیمت دام تأثیرگذار بوده و میانگین قیمت را بهبود بخشیده است.

 

کوتاهی دستگاه‌های نظارتی در کنترل بازار گوشت قرمز

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به افزایش قیمت گوشت قرمز طی هفته‌های اخیر، از روند نظارت بر بازار خرده‌فروشی به شدت انتقاد کرد و گفت: مصرف سرانه گوشت در کشور به دلیل شیوع کرونا کاهش پیدا کرده و از ۹.۶ کیلوگرم به ۶.۵ کیلوگرم رسیده است ضمن اینکه طی این مدت با مازاد تولید نیز مواجه بوده‌ایم.

وی گفت: بررسی‌های ما نشان می‌دهد میانگین قیمت لاشه گوشت قرمز در کشور بین ۱۰۵ تا ۱۱۰ هزار تومان و میانگین قیمت دام زنده نیز ۴۵ هزار تومان در هر کیلوگرم است و چه دلیلی وجود دارد که در خرده‌فروشی‌ها گوشت را کیلویی ۱۷۰ هزار تومان بفروشند.

علائی‌مقدم افزود: فاصله‌ای که بین قیمت دام زنده و مراکز تولید تا مراکز عرضه وجود دارد، به دلیل کوتاهی دستگاه‌های نظارتی و عدم نظارت است و گاهی شاهد هستیم که در مناطق مختلف عرضه بین ۲۰ تا ۳۰ درصد اختلاف قیمت وجود دارد.

 رئیس سازمان امور عشایر ایران از  دستگاه های نظارتی و تعزیرات حکومتی و بازرسی اصناف درخواست  کرد با سرعت و جدیت به این حوزه ورود پیدا کنند و اجازه ندهند هرکس به هر قیمتی که دوست دارد گوشت را به دست مصرف‌کننده برساند.

وی  از کاهش مصرف سرانه گوشت قرمز در کشور خبر داد و خواستار برخورد فوری و جدی دستگاه‌های نظارتی با گرانفروشان شد.

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ١٤ مهر ١٤٠٠ - ١٢:٤٣
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: