پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


ستاد گرامیداشت روز ملی روستا و عشایر آغاز به کار کرد

عشایر و روستاییان کانون های تولید و رونق اقتصاد در کشور هستند

نخستن نشست ستاد گرامیداشت "روز ملی روستا و عشایر" به منظور هماهنگی برای هرچه باشکوه تر برگزار شدن این روز ملی به ریاست رئیس سازمان امور عشایر ایران برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، رئیس سازمان امور عشایر ایران در این نشست که معاونین و اعضای ستاد حضور داشتند، تاکید کرد: امسال مراسم گرامیداشت روز ملی روستا و عشایر باید باشکوه تر از سالهای قبل برگزار شود.

شاهپور علائی مقدم که از سوی وزیر جهاد کشاورزی به عنوان مسئول برگزاری روز روستا و عشایر در وزارت جهاد کشاورزی منصوب شده است، اظهار داشت: عشایر و روستاییان نماد اقتصاد مقاومتی و کانون های تولید و رونق اقتصاد در کشور هستند و باید از آنان در این روز تجلیل و قدردانی کنیم.

وی با تاکید بر هماهنگی با دستگاه های مختلف برای هرچه باشکوه تر برگزار شدن روز ملی روستا و عشایر، گفت: این روز فرصتی است تا از زحمات و خدمات عشایر در عرصه تولید، رونق اقتصادی و تامین نیازهای کشور در گوشت قرمز و محصولات پروتئینی و لبنی تجلیل کنیم.

 

شورای عالی عشایر و روستا به زودی برگزار می شود

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به اینکه شورا عالی عشایر و روستا به زودی برگزار می شود، گفت: مدیریت خشکسالی در مناطق عشایری نیاز به اختصاص اعتبارات ویژه دارد و برای این کار نیاز به حداقل 500 دستگاه کامیون آبرسان سیار برای تامین آب شرب انسان و دام در مناطق عشایری و همچنین تانکرهای ذخیره آب دوهزار لیتری داریم.

وی با اشاره به اینکه تا پایان امسال 20 هزار دستگاه پنل تولید برق خورشیدی در مناطق عشایری توزیع می شود که یکی از کارهای ارزشمند و ماندگار برای تامین برق عشایر است، افزود: لازم است همه چادرهای عشایری از نعمت برق بهره مند شوند.

علائی مقدم پشتیبانی و حمایت از عشایر را در شرایط سخت خشکسالی مورد تاکید قرار داد و افزود: برای حمایت از تولیدات عشایر و برای اینکه دام مولد عشایر از بین نرود حداقل 500 میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت نیاز است که این موضوع را نیز باید در شورای عالی عشایر و روستا مطالبه کنیم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران به فرسودگی خودروهای خدمات رسان امور عشایر کشور اشاره کرد و گفت: برای ارائه خدمات به عشایر نیاز به حداقل 200 دستگاه خودرو کمک دار داریم.

وی با اشاره به اینکه به ازای هر 1000 کیلومتر راه عشایری نیاز به یک گریدر راه سازی داریم، بیان داشت: با توجه به اینکه 66 هزار کیلومتر راه عشایری در کشور داریم نیاز است تعدادی گریدر راه سازی تامین و در اختیار اتحادیه های عشایری برای مرمت و نگهداری راه های عشایری گذاشته شود.

علائی مقدم با تاکید بر اینکه ایجاد ردیف مستقل برای ارائه خدمات به عشایر کوچنده ضروری است، ابراز داشت: موضوع انتقال آب به مناطق عشایری بسیار با اهمیت است که ریاست جمهوری در سفر اخیرشان به کهگیلویه و بویراحمد بر آن تاکید کردند و این موضوع را نیز باید در شورای عالی عشایر مطرح کنیم.

گفتنی است، در تقویم رسمی کشور روز 15 مهرماه به عنوان "روز ملی روستا و عشایر" نامگذاری شده است و در این روز مراسم ویژه ای در پایتخت با حضور مقامات ارشد کشوری و در استانها نیز مراسم هایی با حضور مسئولین ارشد استانی برای گرامیداشت این روز و تجلیل از عشایر و روستاییان کشور برگزار می گردد.

  • تاریخ درج خبر : شنبه ١٠ مهر ١٤٠٠ - ١٨:٣٦
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: